*Πρώτη φορά συμμετέχει σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ η Μίντιλαντ. Δεύτερη διαδοχική χρονιά εξασφάλισε την παρουσία τους στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης η Αταλάντα.

*Στο 6-2-2 το ρεκόρ της Μίντιλαντ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μίντιλαντ – Αταλάντα στο Pamestoixima.gr

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα το περασμένο Σάββατο η Μίντιλαντ, επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το 3-1 κόντρα στην Οντένσε. Κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, από το πουθενά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, έψαξε άμεσα την ισοφάριση, είχε χαμένο πέναλτι λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου. Αύξησε την πίεσή της στο δεύτερο 45λεπτο, έκανε την ανατροπή φτάνοντας απόλυτα δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Πρίσκε, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-2 με την Χόρσενς, αυτή η ισοπαλία και η ήττα στην πρεμιέρα από τη Σοντερίσκε (2-0 εκτός) την έχουν αφήσει στο -2 από την κορυφή.

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο τώρα, η Μίντιλαντ θα πραγματοποιήσει απόψε την παρθενική της συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, στις δύο προηγούμενες απόπειρες της το 2015 και το 2018 αποκλείστηκε από τον ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό και από την Αστάνα στο 2ο προκριματικό αντίστοιχα. Για να φτάσει εδώ χρειάστηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λουντογκόρετς με δύο νίκες (0-1, 3-0) και της Σλάβια Πράγας (0-0, 4-1). Υπάρχει ενθουσιασμός στις τάξεις της και αυτό είναι απόλυτα λογικά, αφού θα κληθεί να δώσει παιχνίδια κόντρα σε κορυφαία κλαμπ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Φυσικά, είναι αουτσάιντερ του ομίλου της, ωστόσο θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό και με στόχο να βάλει δύσκολα στις αντιπάλους της.

“Το όνειρο γίνεται πραγματικότητα, παλέψαμε πολλά χρόνια για να φτάσουμε στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και ήρθε η ώρα να το χαρούμε. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, δε θέλουμε να αποτελέσουμε κομπάρσο του ομίλου”, δήλωσε ο κόουτς Πρίσκε. Αμφίβολος ο επιθετικός Μπρουμάδο, η συμμετοχή του θα αποφασιστεί λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 κόντρα στην Οντένσε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 26’, ισοφάρισε με τον Κάμπα στο 66’, έκανε την ανατροπή με τον Ντρέγιερ στο 81’, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ με τον Σίστο στο 86’.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ Στατιστικά

*G/G & Over 2.5 τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima.gr).

*Σκόραρε από δύο γκολ και πάνω στα τρία πρόσφατα παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων της… έκοψε τη φόρα, με την Αταλάντα να προσγειώνεται απότομα στην πραγματικότητα και να επιστρέφει στη δράση με βαριά ήττα, χάνοντας με το βαρύ 4-1 από τη Νάπολι εκτός έδρας. Κακή εμφάνιση, το πλήρωσε ακριβά στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε και τα τέσσερα γκολ πριν την ανάπαυλα (από το 23- μέχρι το 45’) και εκεί ουσιαστικά είχε τελειώσει το ματς. Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο 45λεπτο, προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα, αλλά δεν το κατάφερε με επιτυχία πετυχαίνοντας απλά το γκολ της τιμής. Πρώτη ήττα στη Serie A για την ομάδα του Γκασπερίνι, είχαν προηγηθεί τρεις χορταστικές νίκες κόντρα σε Τορίνο (2-4), Λάτσιο (1-4) και Κάλιαρι (5-2), με τους “μπεργκαμάσκι” να βρίσκονται στην 3η θέση και στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Μίλαν.

Σε ό,τι αφορά την ευρωπαϊκή της πορεία, η Αταλάντα συμμετέχει για δεύτερη διαδοχική χρονιά στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, πέρσι έκανε εκπληκτική πορεία, προκρίθηκε στη φάση των “16”, απέκλεισε εκεί τη Βαλένθια με δύο νίκες (4-1, 3-4), για να γνωρίσει έπειτα τον αποκλεισμό στα προημιτελικά σε νοκ άουτ ματς από την Παρί Σεν Ζερμέν, σε παιχνίδι που κέρδιζε 2-0 μέχρι το 90’ και έχασε την πρόκριση στις καθυστερήσεις. Ξεκινάει με όρεξη και πολλές φιλοδοξίες τις υποχρεώσεις της στον όμιλο και με τη Λίβερπουλ είναι τα δύο φαβορί για την πρόκριση στους “16”. Ωστόσο, η ομάδα του Γκασπερίνι δε θα πρέπει να υποτιμήσει σε καμία περίπτωση τη βαριά φανέλα του Άγιαξ.

“Ξεκινάει μία ωραία περιπέτεια για εμάς, στοχεύουμε να φτάσουμε ψηλά στη διοργάνωση και το παιχνίδι με τη Μίντιλαντ χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι η πρωταθλήτρια Δανίας”, επεσήμανε ο Γκασπερίνι. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπολογίζονται ο γκολκίπερ Γκολίνι, ο στόπερ Καλντάρα και ο εξτρέμ Μαλινόφσκι, εκτός λίστας ο στόπερ Τσούταλο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Νάπολι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23’, δέχθηκε το 2-0 στο 27’, το 3-0 στο 30’ και το 4-0 στο 43’. Η Αταλάντα μείωσε σε 4-1 με τον Λάμερς στο 69’.