* 15η αγωνιστική

ΜΙΝΣΚ

Αφού επικράτησε της Γκοροντέγια (2-1 εκτός έδρας), η Μινσκ ηττήθηκε από την Γκόμελ (2-0 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Νέμαν Γκρόντνο (2-2 εκτός έδρας) για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζουκόφσκι, προτού ο Γιάνους διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 64’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 89’ με τον Βασίλεφ.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα ο Αντσιλέφσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις έξι συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μινσκ για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Λουκάσεβιτς (ΑΜ, 10/0), παραμένει τραυματίας ο Κουρσουμπάντζε (ΤΕ, 0/0). Παρελθόν αποτέλεσε ο Σβερτσίνσκι (ΑΜ, 13/1), ο οποίος έλυσε, κοινή συναινέσει, τη συνεργασία του με τη Μινσκ.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Νέμαν Γκρόντνο και Μινσκ στην έδρα της πρώτης (2-2) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Μινσκ δεν κατάφερε να σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Μινσκ – Σαχτιόρ παίζει στην Betshop

ΣΑΧΤΙΟΡ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Σαχτιόρ στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε οχτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (0-0 εκτός έδρας) στις 24 Ιουνίου, το συγκρότημα του Τασούεβ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Σμολέβιτσι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λάπτεφ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 67’.

Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σαχτιόρ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε NG. Την περασμένη σεζόν επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μινσκ στις 15 Απριλίου του 2017. Από τραυματισμό συνεχίζουν να ταλαιπωρούνται οι Τζάκσον (ΕΠ, 0/0) και Γιανούσκεβιτς (ΑΜ, 7/1). Ο τελευταίος υποβλήθηκε σε επιτυχημένη επέμβαση στη μέση, αναμένεται να επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους μετά από δύο μήνες.

Προηγούμενο ματς: Η Σαχτιόρ επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Σμολέβιτσι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Σαχτιόρ κράτησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.