16η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λιχ Μινσκ – Μινσκ 0-0

ΜΙΝΣΚ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τρεις αγωνιστικές η Μινσκ, μετρώντας δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάνταρ Λούκβιχ φιλοξένησε την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, με την οποία και ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα, σε ένα απολύτως μοιρασμένο παιχνίδι. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη κόντρα στη Νεμάν Γκρότνο (2-2 εκτός).

Υποχώρησε έτσι στην 12η θέση, όπου και μετράει δώδεκα βαθμούς σε 15 ματς, ούσα δυο πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μόλις μια φορά στα εφτά φετινά εντός για το πρωτάθλημα, μετρώντας ακόμη δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Για την σημερινή αναμέτρηση δεν έχουν αναφερθεί τυχόν απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Μινσκ – Λιχ Μινσκ παίζει στην Betshop

ΛΙΧ ΜΙΝΣΚ

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και εννέα αγωνιστικές η Λιχ Μινσκ, όπου και μετράει τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες. Την περασμένη, η ομάδα του Ιβάν Μπιόντσικ φιλοξενήθηκε από την Βίγβαμ Σμολέβιτσι, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι πίσω στο σκορ μετά από 15 λεπτά αγώνα, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με το τέρμα του Σεμένοφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρώτος βαθμός μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, φτάνοντας τους δέκα συνολικά, ούσα και στην 14η θέση, μαζί με την Ταρπέντα, της οποίας και υπερτερεί σε γκολ. Επιπλέον, με 25 τέρματα παθητικό, διαθέτει την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία. Δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της, όπου και μετράει από δυο ισοπαλίες και δυο ήττες. Στην Τορπέντο θα συνεχίσει την καριέρα του ο πορτιέρο Μαξίμ Πλότνικοφ. Εκτός ο τιμωρημένος αρχηγός Γιούρι Κοζλόφ (ΜΕ 14/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βίγβαμ Σμολέβιτσι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.