ΜΙΝΕΣΟΤΑ

Τρεις ήττες ήταν πολλές για τη Μινεσότα, που ήθελε να επιστρέψει στις επιτυχίες την περασμένη εβδομάδα. Τα κατάφερε με το εκτός έδρας 1-1 που απέσπασε στην έδρα του Σολτ Λέικ, αποτέλεσμα που αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς το σούπερ φορμάρισμα του αντιπάλου. Είχε ορμή και διάθεση στα πρώτα λεπτά το Σολτ Λέικ, προηγήθηκε στο 11’ και ήλεγχε την κατάσταση, είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Κάπως έτσι, η Μινεσότα πήρε μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε και εντέλει ισοφάρισε στο 84’ για να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Είχαν προηγηθεί τρεις σερί ήττες και πέντε στις προηγούμενες έξι αγωνιστικές για τη Μινεσότα, σερί αγώνων που πήρε μόλις έναν πόντο, νωρίτερα πήρε τρεις διαδοχικές νίκες επί των Σολτ Λέικ (3-2), Νιου Ίνγκλαντ (2-1) και Λος Άντζελες (5-1). Πλέον είναι 10η με 30 πόντους στη βαθμολογία, στο -14 απ’ την «εξάδα» και τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Διαθέτει μια από τις χειρότερες άμυνες του πρωταθλήματος με 55 γκολ παθητικό.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στο Σολτ Λέικ.

Στατιστικό: Έρχεται από 8/10 G/G (δες το στην Sportingbet).

Το Μινεσότα – Πόρτλαντ παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Υποχρεωμένο να επιστρέψει στις νίκες ήταν το Πόρτλαντ, που έπαιζε εντός έδρας με το Κολόμπους και έπρεπε να κερδίσει. Τα κατάφερε με σχετική άνεση, αφού ο αντίπαλος ναι μεν προηγήθηκε στο 7’, αλλά έδειχνε ότι δεν μπορούσε να το κρατήσει. Στο 18’ ισοφάρισε το Κολόμπους, που είχε την ποιότητα να βρει άλλα δύο γκολ μέχρι το 48’ και να πάρει τη νίκη που δικαιούταν. Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 4-1 κόντρα στο Χιούστον, σε μια απ’ τις χειρότερες εμφανίσεις της σεζόν για το Πόρτλαντ, που εναλλάσσει αποτελέσματα τις τελευταίες αγωνιστικές (3-1-1). Ανέβηκε στους 47 πόντους και την 4η θέση της Δύσης, στο +2 απ’ το Σολτ Λέικ, ισόβαθμο με το Λος Άντζελες FC, παλεύει να μπει στα πλέι οφ. Είναι μάλλον μέτριο εκτός έδρας, καθώς κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες 7 εξόδους του (1-3-3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 κόντρα στο Κολόμπους.

Στατιστικό: Έρχεται από 13/19 G/G.