* 11η Αγωνιστική

* Η Μινάζ έχει κερδίσει μόλις 1 από τα 14 τελευταία παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ.

* Η Ντέσνα Τσερνίχιβ έχει κερδίσει 1 από τα 9 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για την Πρέμιερ Λιγκ.

ΜΙΝΑΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μέταλιστ (1-0), μετράει 8 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη.Βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει μέχρι στιγμής μόλις 6 βαθμούς. Νέος προπονητής, για την ομάδα, είναι ο 54χρονος Ίγκορ Λιόνεφ, ο οποίος δεν έχει δουλέψει ξανά ως πρώτος προπονητής. Παραμένει εκτός ο Γκορίν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εκτός έδρας ήττα απέναντι στην Μέταλιστ (1-0). Η Μέταλιστ μπήκε πιο καλά στον αγώνα έχοντας 2 καλές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 71ο  λεπτό η Μέταλιστ κέρδισε πέναλτι, με τον Άρτεμ Χάμπελοκ να το εκτελεί με επιτυχία, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Μέταλιστ παρά την πίεση που δέχτηκε στο τελευταίο 10 λεπτό, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και έτσι πήρε το πολυπόθητο τρίποντο.

ΜΙΝΑΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Η Μινάζ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 αγώνες.

* 4/4 εντός έδρας ματς που σκόραρε (δες το στην Betshop)

ΝΤΕΣΝΑ ΤΣΕΡΝΙΓΚΟΦ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας ήττα απέναντι στην Ζόρια με 2-0, μετράει 2 σερί αγωνιστικές χωρίς βαθμό. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Ο προπονητής της ομάδας, Ριαμπόκον, δέχθηκε ερωτήσεις, στη συνέντευξη τύπου, για τα οικονομικά της ομάδας, όπου ακούγονται μεγάλα προβλήματα, αλλά εκείνος απάντησε διπλωματικά. Αμφίβολοι οι Τσιμπάλιουκ, Τοτοβίτσκι και Βολόσιν, που ήταν τραυματίες πριν από τη διακοπή και το πιθανότερο είναι πως δεν θα αγωνιστούν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ζόρια (2-0). Η Ζόρια μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά, χάνοντας πέναλτι στο 7ο λεπτό. Η δικαίωση όμως ήρθε 12 λεπτά αργότερα όταν έγινε το 0-1. Στο 69ο λεπτό η Ζόρια έκανε το 2-0, ενώ η Ντέσνα πίεσε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έφυγε για άλλη μια αγωνιστική χωρίς βαθμό.