*4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Πόρτο – Μίλαν 1-0

*Η Μίλαν γνώρισε μία ήττα στις έξι πρώτες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Πόρτο (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες). Στις επόμενες τέσσερις γνώρισε δύο ήττες (μία νίκη, μία ισοπαλία).

*Η Μίλαν γνώρισε την ήττα στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις του Τσάμπιονς Λιγκ, πρόκειται για το χειρότερο σερί της από την εποχή του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

*Η Πόρτο γνώρισε μία ήττα στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ (τρεις νίκες, μία ισοπαλία)

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το …βιολί της η Μίλαν, δεν αφήνει σε ησυχία την πρωτοπόρο Νάπολι, με τους δύο συλλόγους να ισοβαθμούν στους 31 βαθμούς (+7 από Ίντερ). Τις εφτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα έφτασαν οι “ροσονέρι”, παραμένοντας αήττητοι από το ξεκίνημα αυτού (10-1-0). Την Κυριακή προσπέρασαν το εμπόδιο της Ρόμα στο “Olimpico” επικρατώντας με 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Πελεγκρίνι, προτού ο Ιμπραχίμοβιτς φτάσει τα 400 γκολ στην καριέρα του σε επίπεδο πρωταθλήματος με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Στο 57′ ο Σουηδός επιθετικός κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κεσιέ για το 2-0. Η Ρόμα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της από το 66′, μείωσε στις καθυστερήσεις και λίγο αργότερα είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, με τον τερματοφύλακα Ταταρουσάνου να λέει “όχι”. Αντιστρόφως ανάλογη είναι η πορεία της Μίλαν στο Τσάμπιονς Λιγκ: Μετά από τρεις αγωνιστικές στον 2ο όμιλο γνώρισε ισάριθμες ήττες (6-3 τα γκολ) και πλέον ελπίζει σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για πρόκριση στους 16.

“Η Πόρτο είναι μία δυνατή και έμπειρη ομάδα, περιμένω πολλά από τους ποδοσφαιριστές μου. Θεωρούμε πως δεν μας αξίζει να έχουμε μηδέν βαθμούς”, υπογράμμισε ο προπονητής Πιόλι. Την Κυριακή (7/11) η Μίλαν αντιμετωπίζει τη μισητή συμπολίτισσα της Ίντερ στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Ρόμα. Ο Ιμπραχίμοβιτς άνοιξε το σκορ στο 25′, το 2-0 έκανε ο Κεσιέ με πέναλτι στο 57′. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Σαράουϊ. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα.

ΜΙΛΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αντίδραση έβγαλε η Πόρτο, μετά την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Σάντα Κλάρα (4-1) για το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας. Το Σάββατο υποδέχτηκε στο “Dragao” την Μποαβίστα την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-1), παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος ισοβαθμώντας με την Σπόρτινγκ (+1 από Μπενφίκα). Ήταν η πέμπτη νίκη των “δράκων” σε έξι αναμετρήσεις. Είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ολοκλήρωσαν με ποσοστό κατοχής μπάλας 71% δημιουργώντας συνολικά 18 ευκαιρίες, οι έντεκα από τις οποίες βρήκαν στόχο.

Στις 19 Οκτωβρίου η Πόρτο πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επί της Μίλαν στην Πορτογαλία (1-0), συνεχίζοντας τη μάχη για πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Ισοβαθμεί με την 2η Ατλέτικο Μαδρίτης και βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που φαίνεται να “κλειδώνει” την 1η θέση.

Η Πόρτο κράτησε το μηδέν στην εστία στις 4/5 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ (3-1-1). “Θα πρέπει να αγωνιστούμε με μυαλό. Τα πρώτα 15′ -20′ σε ένα γήπεδο όπως το “San Siro” είναι δύσκολα”, ανέφερε ο προπονητής Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Η Πόρτο ταξιδεύει στην έδρα της Σάντα Κλάρα την Κυριακή (7/11).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-1) της Μποαβίστα. Στο 20′ ο Ντίας άνοιξε το σκορ, απάντησε ο Χαμάτσε δέκα λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Εβανίλσον (41′, 47′) και Λόαντερ (90+6′).