* 34η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Μπενεβέντο – Μίλαν 2-2

* Η Μπενεβέντο γνώρισε την ήττα στα 27 από τα 33 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Μπενεβέντο για το πρωτάθλημα.

ΜΙΛΑΝ

Χωρίς νίκη παραμένει η Μίλαν στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γιουβέντους (3-1 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Γκατούζο μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ίντερ (0-0 εντός έδρας), Σασουόλο (1-1 εντός έδρας), Νάπολι (0-0 εντός έδρας) και Τορίνο (1-1 εκτός έδρας). Μεσοβδόμαδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ μόλις στο 3’, ωστόσο ο Μπελότι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του Μποναβεντούρα, μετά την ασίστ του Μπίλια. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 70’ με το γκολ του Ντε Σιλβέστρι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Τορίνο ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του τελευταίου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «ροσονέρι» παραμένουν αήττητοι στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε NG. Μιλώντας στο «Sky Sport Italia» ο διευθύνων σύμβουλος της Μίλαν, Μάρκο Φασόνε, παραδέχτηκε πως ο σύλλογος θα υποστεί τις κυρώσεις της ΦΙΦΑ λόγω του Financial Fair Play, ωστόσο «δεν θα χρειαστεί να πουλήσουμε κάποιον ποδοσφαιριστή».

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Τορίνο και Μίλαν στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Μπενεβέντο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα 12 από τα 14 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Μπενεβέντο για το πρωτάθλημα πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Ελλάς Βερόνα (3-0 εντός έδρας) στις 4 του μηνός. Στις υπόλοιπες έξι σημείωσε μία ισοπαλία και έξι ήττες. Μεσοβδόμαδα το συγκρότημα του Ντε Τζέρμπι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αταλάντα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 21’ με το γκολ του Φρόιλερ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο Μπάροου διπλασίασε τα τέρματά τους με όμορφο πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 66’ ο Ντε Ρουν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Πάπου Γκόμεζ με πανέμορφη ατομική ενέργειας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 17 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μάγισσες» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία ισοπαλία και 16 ήττες. Στις εννέα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις δέκα δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

«Οι οπαδοί βρέθηκαν δίπλα μας σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος με εξαιρετικό τρόπο, πραγματικά νιώσαμε την αγάπη τους. Δυστυχώς, τα αποτελέσματα δεν ήταν τα ανάλογα για την ομάδα. Πρέπει να μην σταματήσουμε εδώ, την επόμενη σεζόν μπορούμε να κερδίσουμε και πάλι την άνοδό μας στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Δεν έχουμε δείξει ακόμα το τι αξίζουμε», υπογράμμισε ο τιμωρημένος (σ.σ. είχε βρεθεί θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ) αρχηγός της Μπενεβέντο, Φάμπιο Λουτσιόνι.

Προηγούμενο ματς: Η Μπενεβέντο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Αταλάντα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα.