* 16η Αγωνιστική

* No Goal τα τέσσερα τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-4) από την Πογκόν. Η Μιέντζ προηγήθηκε με τον Αλμπέρντι στο 6ο λεπτό, ο Κόβαλτσικ γύρισε προσωρινά το ματς με γκολ στο 11’ και το 13’ (πέναλτι), για να ισοφαρίσει ο Αλμπέρντι στο 45’. Στο 67’ ο Γκροζίτσκι ανέκτησε το προβάδισμα για την Πογκόν και ο Κόβαλτσικ έκλεισε το σκορ ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του με νέο πέναλτι στο 75’.

Πρόσω ολοταχώς για άμεση επιστροφή στη Β’ κατηγορία η Μιέντζ! Με την ήττα της προηγούμενης Παρασκευής, έφτασε τις 5 στα 6 τελευταία παιχνίδια της, είναι δίχως νίκη στην Ekstraklasa από τον Αύγουστο, με ρεκόρ (0-2-6) έκτοτε και ήδη στο -8 από τις θέσεις παραμονής!

Σε παθητικό ρόλο υποδεχόμενη την Πογκόν, είχε μεγάλα προβλήματα στην αναχαίτιση των αντιπάλων από το πρώτο λεπτό. Αφού γλίτωσε το γκολ στην πρώτη κατεβασιά, προηγήθηκε με γρήγορη αντεπίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, γύρισαν γρήγορα το παιχνίδι. Σε παρόμοια αντεπίθεση ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα η Μιεντζ, αλλά ήταν φανερό ότι δεν θα αντέξει με τον ρυθμό που έμπαιναν στην περιοχή της οι φιλοξενουμενοι. Έτσι και έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, δίκαιη ήττα απέναντι σε έναν ανώτερο ποιοτικά αντιπαλο.

“Αρχίζουμε να παίζουμε την μπάλα πιο άμεσα, αλλά η άμυνα παραμένει ένα σημαντικό μειονέκτημα. Τα λάθη μας καταλήγουν σε γκολ των αντιπάλων.” σχολίασε ο κόουτς Μόκρι μετά το δεύτερο παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Γκιουλέν (στόπερ), τραυματίες είναι οι Αουρτενέτσε (στόπερ), Ντράχαλ (μέσος), Ζαπόλνικ, (φορ), Τροντ (μέσος) και Μπαχαΐντ (μέσος).

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Βίσλα Πλοκ. Ο Γιεμπόα έκανε το 0-1 στο 61ο λεπτό, ο Βάρχολ ισοφάρισε για την Βίσλα στο 84’ και στο 90’ ο Όλσεν χάρισε τη νίκη στην Σλασκ.

Στο καλύτερο σημείο της σεζόν της είναι η Σλασκ, έχει βρει τα πατήματά της με τον κόουτς Τζούρτζεβιτς. Με το διπλό στο Πλοκ έχτισε καλή απόσταση από τα χαμηλά στρώματα και μοιάζει ικανή να ξεμπλέξει νωρίς με τα σενάρια υποβιβασμού, εν αντιθέσει με πέρσι.

Δικαιότατη η νίκη στην έδρα της Βίσλα το προηγούμενο Σάββατο, ήταν η μόνη ομάδα που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο ξεκίνημα του δευτέρου, σύμφωνα στη ροή προηγήθηκε και είχε δοκάρι για το 0-2. Οπισθοχώρησε ενστικτωδώς στο τελευταίο 20λεπτο και ισοφαρίστηκε στη μοναδική φάση των γηπεδούχων σε όλο το ματς! Στο φινάλε όμως αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμη εύκολο λάθος στο build up της Βίσλα για να σκοράρει ξανά. Κυρίαρχος στα χαφ ο Όλσεν, μόνιμος κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα ο φορμαρισμένος εξτρέμ Γιεμπόα.

Ήταν καλύτερη στο εντός έδρας 2-2 με την Γιαγκελόνια, ήταν πολύ καλύτερη και στο πλασματικό 2-0 στην έδρα της Ραντόμιακ.

Συμπλήρωσε κάρτες ο στόπερ Βερντάσκα, τραυματίας είναι ο κίπερ Ζρόμνικ.