34η αγωνιστική (τελευταία)

* Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Μιέντζ έχει υποβιβαστεί, η Γκόρνικ δεν μπορεί να τερματίσει πάνω από την 6η θέση που βρίσκεται.

* No Goal τα 4/6 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και στα 5 τελευταία μεταξύ τους!

* Στον 1ο γύρο (12/11): Γκόρνικ – Μιέντζ 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΜΙΕΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Σλασκ Βρότσλαβ. Ο Σβαρτς (38’) έκανε το 1-0, ο Γεμπόα (40’) διπλασίασε τα τέρματα στης Σλασκ. Ο Νιεβούλις (52’) μείωσε για τη Μιέντζ και οι Ναουέλ (56’), Γεμπόα (74’) έκαναν το 4-1 πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Αλμπέρντι στο 90’.

Έχει αποχαιρετήσει εδώ και καιρό την Ekstraklasa η ουραγός Μιέντζ, ωστόσο οι εμφανίσεις της παραμένουν φιλότιμες τις τελευταίες εβδομάδες, παρότι με την ήττα στο Βρότσλαβ έφτασε τα 12 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-8), μία πέτυχε σε ολόκληρο το β’ γύρο.

Στάθηκε καλά στην έδρα της Σλασκ για μισή ώρα την περασμένη Κυριακή, αλλά το μονόπλευρο βαθμολογικό κίνητρο έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Είχαν μεγαλύτερη όρεξη οι γηπεδούχοι και προφανώς περισσότερη ποιότητα επιθετικά, εξαργύρωσαν το δυνατό κλείσιμο στο πρώτο ημίχρονο. Η Μιέντζ μπήκε καλά και στο δεύτερο μέρος, αλλά η μείωσή της πήγε στράφι από ένα τραγικό λάθος του κίπερ Αμπράμοβιτς και το παιχνίδι ουδέποτε απέκτησε σασπένς.

Με αρκετές απουσίες η αποστολή για το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, όπως πολλοί παίκτες ετοιμάζονται να αποχωρήσουν. Εκτός έμειναν οι μέσοι Ντομίνγκες, Κομπάτσκι, Ματίνια, Τσούκα και ο φορ Ενρίκες. Οι δύο τελευταίοι είναι οι πρώτοι σκόρερ του ρόστερ.

ΜΙΕΝΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πογκόν. Ο Βλόνταρτσικ με πέναλτι (78’) άνοιξε το σκορ για την Γκόρνικ, ο Άλμκβιστ (83’) ισοφάρισε για την Πογκόν και ο Ποντόλσκι στο 90+4’ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η ιστορική Γκόρνικ κλείνει με στυλ μία σεζόν που ήταν ιδιαιτέρως προβληματική στη μεγαλύτερη διάρκειά της. Το περασμένο Σάββατο κέρδισε και τη μέχρι πρότινος 3η Πογκόν για να φτάσει τις 6 διαδοχικές νίκες κι από κει που πάλευε για την παραμονή να βρεθεί στην 6η θέση! Καταλυτική για την τρομερή βελτίωσή της η επιστροφή του έμπειρου κόουτς Ούρμπαν τέλη Μαρτίου.

Άχρωμο γενικά το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Πογκόν, στις καθυστερήσεις του είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία οι δύο ομάδες. Άνοιξε το τέμπο στο δεύτερο μέρος. Η Πογκόν είχε την επιθετική πρωτοβουλία, ξόδεψε ευκαιρίες πριν προηγηθούν οι γηπεδούχοι από την άσπρη βούλα. Από εύκολο λάθος χτύπησε στην κόντρα για το 1-1 η Πογκόν, αλλά η Γκόρνικ αποχαιρέτησε το κοινό της με τον πλέον κατάλληλο τρόπο, με τον ηγέτη Ποντόλσκι να κρίνει το ματς στις καθυστερήσεις, αφού είχε δοκάρι λίγο νωρίτερα.

Για την αυλαία της σεζόν ταξίδεψε με μία αξιοσημείωτη απουσία, αυτή του τραυματία Γιένσεν (στόπερ).