2η αγωνιστική

*Αήττητη η Νόρκεπινγκ στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Μιάλμπι, με δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γκούσταφσον στο 63ο λεπτό.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Μιάλμπι. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας έκανε την έκπληξη, παίρνοντας το διπλό με 0-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, αμφότερες έδειξαν περισσότερη διάθεση στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως η ίδια ήταν που βρήκε δίχτυα και πήρε το θετικό αποτέλεσμα. Γεγονός που της έδωσε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και ευελπιστεί τώρα στο 2/2.

Μιάλμπι Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-5 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Έχοντας βρεθεί πίσω με 0-5 (14′, 32′, 44′, 57′, 76′), μείωσε απλά με τον Σιγκουργκέιρσον στο 87ο λεπτό.

Σε αντίθεση με τη σημερινή της αντίπαλο, η Νόρκεπινγκ ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο τη δική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Μάλμε στην πρεμιέρα, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 1-5. Παρότι είχε ευκαιρίες, ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια και αφού βρέθηκε πίσω με πέντε τέρματα, κατάφερε απλά να μειώσει λίγο πριν το φινάλε. Καλείται να δείξει γρήγορη ανασύνταξη τώρα και να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο αυτή τη φορά. Αν και ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Λουσάκου, ο κόουτς Αλμ προτίμησε να τον αφήσει εκτός.