*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπορντό – Μετς 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με αυτογκόλ του Πριό στο 58′, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 79ο λεπτό.

Αήττητη συνεχίζει εδώ και 17 παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Μετς, μετρώντας δέκα νίκες και επτά ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε την Πο, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι από όλες τις απόψεις, με την ίδια να μην είναι ικανή να κρατήσει το προβάδισμα της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο σερί νίκες επί των Κεβιγί (1-2 εκτός) και Λαβάλ (1-0 εντός), έφτασε τους 52 βαθμούς και μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Σοσό. Δεν ηττήθηκε σε κανένα από τα δέκα τελευταία εντός της (5-5-0), κρατώντας ανέπαφη την εστία της στα επτά εξ αυτών. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Χαμπίμπ Μαϊγκά.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Μάτζα στο 37′, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 48′ με τον Φρανσέρζιο. Με δέκα παίκτες έμειναν στο φινάλε και οι δυο πλευρές.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Μπορντό “τρέχει” αήττητο σερί επτά αγώνων για το πρωτάθλημα, μετρώντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιγιόν υποδέχθηκε τη Μπαστιά, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπορεί να μην ικανοποίησε πλήρως με την εμφάνιση της, ωστόσο αποδείχθηκε πιο εύστοχη σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνη κόντρα σε Νιμ (1-0 εντός) και Γκινγκάμπ (0-1 εκτός), οπότε και είναι στη δεύτερη θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Χάβρη. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά τελευταίες εξόδους της (4-2-1). Εκτίει τιμωρία ο Μποκελέ, που αποβλήθηκε κόντρα στη Μπαστιά.