*38η αγωνιστική (τελευταία)

*”Sold out”.

*Η Μετς με νίκη ανεβαίνει κατηγορία, εκτός αν κερδίσει την ίδια ώρα με μεγάλο σκορ η Μπορντό και καλύψει τη διαφορά τερμάτων (στο +27 η Μετς, στο +24 η Μπορντό). Επίσης, παίρνει την άνοδο αν κερδίσει και παράλληλα χάσει η Χάβρη. Σε περίπτωση ισοπαλίας πρέπει να μην κερδίσει η Μπορντό και σε περίπτωση ήττας πρέπει να χάσει η Μπορντό. Αδιάφορη η Μπαστιά.

*No/Goal ήρθαν οι 10/11 πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαστιά – Μετς 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Σοσό. Το γκολ ο Σαμπαλί στο 49’, αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω απ’ το 61’.

Έκανε το καθήκον της, πέρασε με το διπλό από τη Σοσό και σε συνδυασμό με την ήττα της Μπορντό έγινε το φαβορί για την άνοδο. Ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, θα μπορούσε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Μπήκε μπροστά στο σκορ στις αρχές του δευτέρου μέρους και παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα για περίπου μισή ώρα δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Μπόλονι, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με την Γκινγκάμπ, διεύρυνε το αήττητο στα 24 παιχνίδια (15-9-0), αξιοποίησε στο έπακρο το “δώρο” της Ανεσί, έπιασε τη Μπορντό στους 69 βαθμούς και αυτή τη στιγμή υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Γιρονδίνους (έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων).

Στο γήπεδό της είναι 13 παιχνίδια αήττητη (7-6-0).

ΜΕΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα 4/6 τελευταία ματς.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χάβρη. Προηγήθηκε με τον Ζιντί στο 53’, ισοφαρίστηκε στο 88’.

Δεν αδιαφορεί, παίζει στα ίσα όλα τα παιχνίδια, αυτό έκανε και στο εντός έδρας με την Χάβρη. Ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήταν άστοχη όμως στην τελική προσπάθεια. Βρήκε δίχτυα στο δεύτερο 45λεπτο, έδειξε να διαχειρίζεται καλά την κατάσταση, αλλά δεν απέφυγε την ισοφάριση στο φινάλε. Το “Χ” ήταν πάντως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Βαθμός για την ομάδα του Μπρουάρ, είχαν προηγηθεί δύο νίκες κόντρα σε Νιόρ (2-1) και Πο (2-6), κλείνει αξιοπρεπέστατα τις υποχρεώσεις της στη σεζόν και θέλει να τερματίσει στην 4η τιμητική θέση (μόνο από την Καέν κινδυνεύει να τη χάσει).

Στο 6-5-7 το εκτός έδρας ρεκόρ της, οι τρεις πιο πρόσφατες ήρθαν Goal/Goal.