27η αγωνιστική

*Η Μονακό επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μετς.

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Μετς 2-1

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 14′ με τον Ατά, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 79′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μετς, μετά από τις δυο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Ναντ (0-2 εκτός) και Κλερμόν (1-0 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Ρεμς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, σε μια φάση που της στοίχισε ακριβά μια αμυντική της αδράνεια και ασυνεννοησία. Παρόλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα με μια υποδειγματική αντεπίθεση που έβγαλε. Στην πορεία όμως δεν απείλησε την αντίπαλη εστία, αντιθέτως δέχθηκε αρκετή πίεση και παρά τις όποιες προσπάθειες του Ουκίντζα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Αυτή ήταν και η τρίτη της ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει αρκετά χαμηλά, πάνω μόνο από την ουραγό Κλερμόν και στο -3 από τη ζώνη της σωτηρίας. Ηττήθηκε στα 5/6 τελευταία εντός της, έχοντας επικρατήσει ωστόσο στο πιο πρόσφατο εξ αυτών.

Έξι συνολικά οι απουσίες που έχει να διαχειριστεί για το σημερινό παιχνίδι ο Ρουμάνος τεχνικός, καθώς είναι τιμωρημένος ο Ζακ Ζακ, ενώ απουσιάζουν και οι Ερέλ, Κολέν, Ντιαλό, Εντοράμ και Λαμκέλ Ζε.

Μετς Στατιστικά

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο λεπτό με το αυτογκόλ του Σινγκό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μεντί (αυτ. 27′) και Φοφανά (60′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων για τη Μονακό, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες σε αυτό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Λοριάν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω από το πρώτο μόλις λεπτό, όταν σε προσπάθεια των φιλοξενούμενων η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στο κεφάλι του Σινγκό, για να καταλήξει στα δίχτυα. Παρόλα αυτά, δεν τα παράτησε και ισοφάρισε και αυτή με αυτογκόλ, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή του σκορ. Δεν “καθάρισε” όμως το ματς και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε.

Δεν κατάφερε έτσι να εκμεταλλευτεί και την απώλεια της Μπρεστ, για να περάσει μόνη δεύτερη στην κατάταξη, οπότε και είναι στο -1 από αυτή. Παραμένει ωστόσο αλώβητη στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της, στις πέντε εκ των οποίων μάλιστα πανηγύρισε το διπλό.

“Έχουμε χάσει αρκετούς βαθμούς μέχρι τώρα, τέσσερις κόντρα στη Λοριάν. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι είμαστε ζωντανοί στη μάχη της τετράδας και είναι στο χέρι μας η πρόκριση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Στα θετικά για την ίδια, η παρουσία του Μπριλ Εμπολό στην αποστολή, για πρώτη φορά φέτος, έχοντας ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του. Παράλληλα, υπολογίζεται και ο Μοχαμέντ Σαλισού. Δε λείπουν όμως τα προβλήματα.