2η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς, επικρατώντας στα 3/7.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20′ και παρότι ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Μαζίζ, στην πορεία δέχθηκε ακόμη τέσσερα τέρματα (51′, 67′, 87′, 90’+4).

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο συνδύασε την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία η Μετς. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 5-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει και πολλά θετικά στοιχεία, καθώς οι φορές που έγινε απειλητική με εξαίρεση το τέρμα που πέτυχε, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα. Παράλληλα, είχε αρκετά αμυντικά κενά, ενώ αν και είχε κάποιες καλές σωτήριες επεμβάσεις, ο πορτιέρο Ουκιντζά ήταν ασταθής σε ορισμένες περιπτώσεις, με αποτέλεσμα να δεχθεί πέντε τέρματα.

Καλείται να βρει άμεσα λύσεις ο Ρουμάνος τεχνικός, ο οποίος γνωρίζει ότι το αποψινό παιχνίδι θα είναι εξίσου δύσκολο με αυτό της πρεμιέρας. “Λυπάμαι για τη Μαρσέιγ. Νομίζω ότι άξιζε πλήρως την πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως το ποδόσφαιρο είναι αρκετά σκληρό. Είναι μια ομάδα με εξαιρετικούς παίκτης και προπονητικό επιτελείο. Αν χρειαστεί θα αλλάξω το σύστημα για να τους αντιμετωπίσουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα παίξουμε και με πέντε αμυντικούς. Θέλω να έχω όσο το δυνατό μπορώ, την καλύτερη ενδεκάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο”, δήλωσε μεταξύ άλλων.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα, υπάρχει ενδιαφέρον για την απόκτηση του 20χρονου κεντρικού αμυντικού Γιόχαν Μπανγκσμπό, ο οποίος αγωνίζεται στη σουηδική Γκέτεμποργκ. Εκτός δράσης για τρεις εβδομάδες θα παραμείνει ο τραυματίας Αμπλιέ Γιάλοου, ενώ αμφίβολος δίνεται ο Ματιέ Ουντό, με τις πιθανότητες όμως να μην είναι υπέρ του.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Παναθηναϊκού, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων από το ημίχρονο με τον Ομπαμεγιάνγκ (2′, 45’+1), για να δεχτεί τη μείωση με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 3-5.

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της Μαρσέιγ, για τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Τσάμπιονς Λιγκ. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Μαρθελίνο υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, στη ρεβάνς της ήττα με 1-0 στην Αθήνα, κόντρα στον οποίο ήθελε μόνο νίκη και με διαφορά τουλάχιστον δυο τερμάτων. Και έφτασε πολύ κοντά στο να το πετύχει, καθώς ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες πριν διπλασιάσει τα τέρματα της στο φινάλε του ημιχρόνου.

Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ίδια να έχει επιθετικό μονόλογο, αλλά να μην “καθαρίζει” το ματς. Σταδιακά έμενε να ξεμένει από δυνάμεις, γεγονός που έδωσε ώθηση στους “πράσινους”, οι οποίοι στο φινάλε κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα στο σκορ, παρότι η Μαρσέιγ βρήκε δίχτυα, το τέρμα ακυρώθηκε από τον VAR και έλυσαν έτσι τις διαφορές στα πέναλτι. Μοιραίος ο Γκεντουζί που αστόχησε στο πρώτο των Μασσαλών και είχε σαν αποτέλεσμα την ήττα με 3-5.

Θα συνεχίσει έτσι το ευρωπαϊκό της ταξίδι μέσω των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Για την ώρα πάντως, στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα, όπου ξεκίνησε με το δεξί, μετά και το 2-1 επί της Ρεμς στην πρεμιέρα. Τώρα, θέλει να επαναφέρει την ηρεμία στις τάξεις της.

Δεν αποκλείεται να αποτελέσει παρελθόν ο Γκεντουζί, μετά και την κακή εικόνα που είχε στο ματς με τον Παναθηναϊκό, που έφερε και τη δυσαρέσκεια αρκετών προς το πρόσωπό του. Πάντως, υπάρχει ενδιαφέρον από την Ιταλία και τις Λάτσιο και Ίντερ. Χωρίς προβλήματα η αποστολή της.