ΜΕΤΑ

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει την προγούμενη αγωνιστική η Μέτα, αφήνοντας για τα καλά πίσω της το αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών. Η ομάδα του Άντρις Ρίχερτς φιλοξενήθηκε από την Ντόγκαβπιλς, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 90ο λεπτό, όταν και ο Κλιμασέβιτς έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Με τη νίκη της αυτή, η Μέτα έφτασε τους δώδεκα βαθμούς σε οκτώ αγωνιστικές, ούσα και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, γνωρίζοντας πως με μια πιθανή νίκη σήμερα, μπορεί να μειώσει στον ένα βαθμό τη διαφορά της από την τρίτη θέση, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Λιεπάγια. Σε πέντε εντός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα, μετράει τρεις νίκες και δυο ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ντόγκαβπιλς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΡΙΓΑΣ ΣΚΟΛΑ

Επιστροφή στις νίκες για την Ρίγα Σκόλα, μετά από δυο σερί ήττες από Σπάρτακς (2-0) και Βέντσπιλς (1-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιούρις Ποπκόβς φιλοξένησε την Γιελγκάβα, της οποίας και επικράτησε με 1-0, χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 7ο μόλις λεπτό, ο Γιουρκόφσκις. Με τη νίκη της αυτή, η Ρίγας Σκόλα πήρα βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς έφτασε τους δέκα βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια και απομακρύνθηκε κάπως από την επικίνδυνη ζώνη. Ωστόσο πρέπει να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό για να είναι ακόμη πιο σίγουρη. Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια εκτός έδρας νίκη ακόμη, καθώς σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος μακριά από το σπίτι της, μετράει μια ισοπαλία και τρεις ήττες, χωρίς να έχει πετύχει και κάποιο τέρμα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γιελγκάβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.