20η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 9 επίσημα παιχνίδια ανάμεσα τους.

*Α’ Γύρος: Μέτα – Άουντα 0-2 / Β’ Γύρος: Άουντα – Μέτα 3-1

ΜΕΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας, από τη Λιεπάγια, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 30’ ο Ντοντό σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46’ ο Μέλνις ισοφάρισε, στο 67’ ο Τίντενμπεργκ έκανε το 2-1. Στο 75’ ξανά ο Ντοντό το 3-1, ενώ στο 85’ ο Κέρσις μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μέτα πάλεψε το ματς στην έδρα της Λιεπάγια (3-2) όμως έχασε διότι δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στην επίθεση, όσο οι γηπεδούχοι. Δε διανύει περίοδο φόρμας η Μέτα, οφείλει να βγάλει αντίδραση, αν θέλει να μείνει κοντά στην πρώτη τριάδα της κατάταξης, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τρεις διαδοχικές ήττες μετρά το συγκρότημα του Ρίχερτς, πέντε δίχως νίκη στο πρωτάθλημα. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Κίρκιλς, εξέτισαν οι Βασιλέφσκις, Τσινάγεφς, Φιοντόροφς. Αμφίβολος ο φορ Κορέα.

Μέτα Στατιστικά

*8/10 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/8 εντός έδρας

ΑΟΥΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-5 εκτός έδρας, επί της Σούπερ Νόβα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 11’ και στο 14’ ο Ουλιμπάσεβς πέτυχε δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους, στο 36’ ο Σάβελιεβς και στο 43’ ο Ρεγκινάλντο Ραμίρες το 0-4 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 50’ ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-5 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άουντα επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επιβλήθηκε της Σούπερ Νόα (0-5) εκτός έδρας και αναθάρρησε. Πρώτη νίκη έπειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, ενώ έχει συμπληρώσει πέντε αγωνιστικές χωρίς να έχει καταγράψει ήττα. Παραμένει κοντά στην τριάδα του βαθμολογικού πίνακα, θα παλέψει ως το φινάλε για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Έκανε ροτέισον στο τελευταίο ματς ο Βάλακαρι, έπαιξαν για πρώτη φορά φέτος ο κίπερ Αλεκσάντροβς, οι μέσοι Σανόγκο, Ρουμπένις. Αμφίβολοι Στεπάνοβς, Σκρέμπελς, Μίντσεφ, Μπέρκβιστ. Εκτός οι Σεμιόνοβς, Ντιαν.