*3η αγωνιστική

*8/10 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι έχασε με το “βαρύ” 6-0 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, αν και το σκορ την αδικεί λίγο. Ουσιαστικά την πήρε από κάτω μετά το χαμένο πέναλτι που είχε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για να μειώσει σε 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Ιρακούντα στο 14’, πριν δεχθεί και δεύτερο τέρμα από αυτογκόλ του Τάλμποτ στο 27’. Πάνω που φάνηκε να μπαίνει στο παιχνίδι με το πέναλτι που κέρδισε, αστόχησε ο ΜακΛάρεν, με αποτέλεσμα να καταρρεύσει αργότερα και να δεχθεί τέσσερα γκολ (!) στο τελευταίο 15λεπτο, από τους Τάνικλιφ (75’), Τουρέ (81’), Ολιβέιρα (87’, 90’).

Η Μέλμπουρν Σίτι πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια, αφού όχι απλά έχει αρχίσει με 2/2 ήττες, η πιο πρόσφατη ήταν με το πολύ “βαρύ” 6-0 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ!

Τα πράγματα είναι τόσο άσχημα που γίνεται η πρώτη ομάδα που αλλάζει προπονητή τη φετινή σεζόν! Μετά από πέντε χρόνια παρουσίας στην ομάδα, αλλά μόλις μισό και αυτόν με το ζόρι, αφού ανέλαβε πέρυσι μετά την αποχώρηση του Κισνόμπρο, περίπου τέτοια εποχή, στο ¨τιμόνι” της ανδρικής ομάδας, ο Βίτσοβιτς αποχωρεί από την ομάδα.

Στη θέση του ανέλαβε άμεσα ένας πρώην αρχηγός της εθνικής ομάδας και συνεργάτης στο παρελθόν του Ποτσάτσογλου σε αυτήν, ο Ορέλιο Βίντμαρ, που ήδη έχει κάνει δύο – τρεις προπονήσεις με την ομάδα και θα είναι απόψε στον πάγκο της.

Μέλμπουρν Σίτι Στατιστικά

*7/9 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται με τη σέντρα, στην πρώτη επίθεση της αντιπάλου της από τον Χόουρ. Εκανε μία φάση για να ισοφαρίσει, δεν τα κατάφερε, o γκολκίπερ της έκανε δώρο το δεύτερο γκολ στον Μιλέουσνιτς στο 21ο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χόουρ στο 49ο λεπτό.

Πολύ άσχημο ξεκίνημα και για τον κυπελλούχο της χώρας, το Σίδνεϊ, το οποίο έχασε και από την Μπρισμπέιν Ρόαρ με 3-0 εκτός έδρας, έχοντας επίσης 2/2 ήττες όπως η σημερινή της αντίπαλος, αναζητώντας ακόμη το πρώτο της γκολ στη διοργάνωση!

Όλα αυτά κόντρα στην πολύ καλή της πορεία στο κύπελλο, εκεί που κατέκτησε τον θεσμό πριν λίγο καιρό. Αλλά μοιάζει τελείως διαφορετική ομάδα από αυτήν που εντυπωσίασε με αυτές τις εμφανίσεις, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά.

Πάντως εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, δεν έχει προβεί σε κάποια δραστική αλλαγή, άλλωστε είναι συνηθισμένο σε τόσο άσχημα ξεκινήματα στο πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια. Απλά φέτος οι προσδοκίες ήταν λίγο υψηλότερες λόγω της πολύ καλής παρουσίας και πορείας στο κύπελλο.