*25η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Περθ Γκλόρι – Μέλμπουρν Σίτι 1-2, Περθ Γκλόρι – Μέλμπουρν Σίτι 4-2

*Τέσσερα σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Βίκτορι, παρόλο που προηγήθηκε με τον Αρσλάν στο τέταρτο λεπτό. Δέχθηκε την ισοφάριση από πέναλτι του Φορναρόλι στο 34ο λεπτό και η ήττα ήρθε με τέρμα του Ντα Σίλβα στο 86’ και αφού είχε ακυρωθεί τέρμα της αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά λίγο έλειψε προς το τέλος να “κλέψει” ένα βαθμό.

Η Μέλμπουρν Σίτι ηττήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης με 2-1 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Βίκτορι. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κερδίζει.

Αλλά στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και πέντε παιχνίδια, με τρεις νίκες και χωρίς να έχει δεχθεί ούτε γκολ σε αυτό το διάστημα.

Σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την ομάδα των τελευταίων ετών που ήταν κυρίαρχος στους αγωνιστικούς χώρους. Πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια έχει μείνει τόσο πίσω στο βαθμολογικό πίνακα τέτοια εποχή. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα μοιάζει να υπάρχει στο σκοράρισμα, εκεί που υπήρχε μεγάλη άνεση στο παρελθόν.

Ακόμη και έτσι, είναι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά εκτός απόστασης βολής, στο -4 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα που θα διεκδικήσει τίτλο. Σε περίπτωση νίκης απόψε, θα πλησιάσει πιο κοντά.

Μέλμπουρν Σίτι Στατιστικά

*11/17 N/G εντός έδρας

*10/17 under 2,5 εντός έδρας

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε 2-4 εντός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, παρόλο που προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Τάγκαρτ (22’, 27’). Αλλά βρέθηκε να χάνει πριν καν λήξει το ημίχρονο, με τέρματα των Ιμπουσούκι (31’), Κλαφ (41’), Μάουκ (45’), με τον Ιμπουσούκι στο 50’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Περθ Γκλόρι ηττήθηκε 2-4 εντός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, τέταρτη ήττα στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει.

Μακριά από την έδρα της έχει χάσει τους δύο τελευταίους αγώνες της, ενώ γενικώς έχει μόνο μία νίκη εκτός σε όλη τη σεζόν, στο γήπεδο της Γουέστερν Σίδνεϊ.

Είναι πάντα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο -12 από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου. Κάτι που σημαίνει πώς μάλλον αγωνίζεται πλέον για το γόητρο και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο τέλος της σεζόν.