*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Νιουκάστλ Τζετς – Μέλμπουρν Σίτι 0-2

*Τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Περίπατος και πιο ευρεία νίκη της Μέλμπουρν Σίτι στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας 7-0 εντός έδρας την Γουέστερν Σίδνεϊ. Ουσιαστικά “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά με τους Αρσλάν (30’, 32’), Λέο Νατάλ (39’), Καπούτο (42’). Και ήρθαν άλλα τρία στο δεύτερο μισό του αγώνα, από τους Νούνο Ρέις (72’), ΜακΛάρεν (77’), Αντόνις (82’).

Πάνω που έδειξε να βρίσκει ρυθμό, πετυχαίνοντας δύο σερί νίκες, η δεύτερη ως μεγαλύτερη της σεζόν, ήρθε η διακοπή για τις εθνικές ομάδες για την Μέλμπουρν Σίτι! Στον τελευταίο της αγώνα κέρδισε με το εντυπωσιακό 7-0 εντός έδρας την Γουέστερν Σίδνεϊ.

Το πόσο άσχημη είναι η φετινή πορεία της Μέλμπουρν Σίτι, φαίνεται από το γεγονός πως κυνηγάει να πετύχει τρίτη συνεχόμενη νίκη για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν!

Σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει την ομάδα των τελευταίων ετών που ήταν κυρίαρχος στους αγωνιστικούς χώρους. Πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια έχει μείνει τόσο πίσω στο βαθμολογικό πίνακα τέτοια εποχή.

Είναι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον σε απόσταση βολής, στο -2, από δύο ομάδες που είναι εντός πρώτης εξάδας που θα διεκδικήσει τίτλο.

Μέλμπουρν Σίτι Στατιστικά

*9/16 under 2,5 εντός έδρας

*10/16 Ν/G εντός έδρας

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Νιουκάστλ Τζετς έχασαν με 0-1 εντός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, με ένα γκολ που δέχθηκε από τον Γιοβάνοβιτς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Νωρίτερα, είχε γλιτώσει από το δοκάρι της στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πάντως και η ίδια ευκαιρίες να προηγηθεί.

Οι Νιουκάστλ Τζετς έχουν να αγωνιστούν επίσης μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά γι’ αυτούς μάλλον είναι ευπρόσδεκτη αυτή η διακοπή, καθώς έχασαν 0-1 εντός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ στο τελευταίο παιχνίδι τους.

Και αυτή ήταν η τέταρτη ήττα τους στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζουν, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα τους δεν έχουν νίκη εδώ και εφτά αγώνες, με τέσσερις ήττες.

Και μπορεί να μην έχουν πανηγυρίσει κάποια νίκη στα εφτά τελευταία τους παιχνίδια, όμως έχουν τέσσερις ισοπαλίες στο ίδιο διάστημα.
Τουλάχιστον επιστρέφουν στην έδρα τους, εκεί που έχουν πετύχει την πιο πρόσφατη νίκη τους, τέσσερις αγώνες πιο πίσω, με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες σε αυτούς τους αγώνες.

Βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά χωρίς να έχουν ελπίδες να πλησιάσουν την πρώτη εξάδα, από την οποία είναι στο -11. Λογικά στόχος τους είναι να μην τερματίσουν τελευταίοι.