*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Περθ Γκλόρι – Μέλμπουρν Βίκτορι 2-3

*Δύο σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Βίκτορι έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, δεχόμενη την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό από τον Γκαρούτσιο. Βέβαια είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Ντάνιελ Πένια στο 43’, αλλά μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το σκορ υπέρ της, με τέρματα των Φελάμι (70’), Οικονομίδη (79’).

Η Μέλμπουρν Βίκτορι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα.

Πάντως έχασε τον πιο πρόσφατο αγώνα της εντός έδρας, έχοντας δύο ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε αυτό το γήπεδο.

Εδώ και αρκετό καιρό έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, αλλά αξίζει να σημειωθεί πώς μόνο δύο εξ αυτών είναι “λευκές”, δηλαδή 0-0, οι δύο που έφερε με τη “μισητή” της συμπολίτισσα, Μέλμπουρν Σίτι. Από τις υπόλοιπες οκτώ, οι εφτά έχουν έρθει με ίδιο σκορ το 1-1.

Και από τη στιγμή που έχει πιο πολλές ισοπαλίες, από νίκες, είναι λογικό να βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας ακόμη πιο πίσω από την κορυφή, στο -8 για την ακρίβεια, αλλά μειώθηκε και η απόσταση της στο +5, από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου.

Μέλμπουρν Βίκτορι Στατιστικά

*11/14 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*6/9 under 2,5 εντός έδρας.

*6/9 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ αν και ισοφάρισε με τον Τάγκαρτ στο 45’, έχοντας βρεθεί να χάνει από τέρμα του Μπορέλο στο 11’. Αλλά ηττήθηκε χάρη σε γκολ του Μπρουκ στο 83ο λεπτό.

Η Περθ Γκλόρι ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ, δεύτερη της ήττα στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, αλλά και δεύτερη στους εννιά πιο πρόσφατους, με τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει μόνο την Γουέστερν Σίδνεϊ, μία νίκη σε 10 αγώνες, με έξι ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο -8 από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου. Και χρειάζεται πορεία πρωταθλητισμού αν θέλει να προλάβει να βρεθεί σε αυτές τις θέσεις.