Φάση των ομίλων – 4η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκουανγκτζού Εβεργκράντε – Μέλμπουρν Βίκτορι 4-0

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Τραγική πορεία χαράζει στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Μέλμπουρν Βίκτορι, αφού μετά  τις ήττες από τις Νταεγού (1-3) και Χιροσίμα (2-1), υπέστη ακόμη μια, αυτή τη φορά με 4-0 από την Εβεργκράντε στην Κίνα. Κατώτερη από την αντίπαλο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, πλήρωσε τα λάθη της άμυνάς της στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας με το εις βάρος της 3-0 στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να σώσει ούτε τα προσχήματα και δέχθηκε τέταρτο γκολ με αυτογκόλ στο 73’. Με τέτοιες εμφανίσεις φυσικά δεν μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση και αυτή τη στιγμή είναι στο -3 από τη 2η  θέση. Μόνο με νίκη θα διατηρήσει ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες που έχει να περάσει στην επόμενη φάση. Στο εγχώριο πρωτάθλημα ηττήθηκε 1-0 από την Αδελαΐδα εκτός έδρας, μένοντας στο -5 από τη 2η θέση και τον 2ο γύρο των πλέι οφ. Δεν αναφέρθηκαν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Αδελαΐδα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι απ’ τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της Βίκτορι. (δες το στη Betshop)

Το Μέλμπουρν Βίκτορι – Γκουανγκτζού Εβεργκράντε παίζει στη Betshop

ΓΚΟΥΑΝΓΚΤΖΟΥ ΕΒΕΡ.

Επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων η Γκουανγκτζού Εβεργκράντε, κερδίζοντας εύκολα με 4-0 τη Μέλμπουρν Βίκτορι εντός έδρας. Ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Ταλίσκα (πέτυχε τα δύο απ’ τα τρία γκολ της ομάδας του) καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Δεν συνάντησε προβλήματα στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας τέταρτο τέρμα με αυτογκόλ στο 73’.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Εβεργκράντε στον όμιλο, μετά την ήττα που προηγήθηκε από την Νταεγού στην Νότια Κορέα (3-1). Βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, ισοβαθμεί ωστόσο με τις Νταεγού και Χιροσίμα και συνεχίζει να δίνει μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο εγχώριο πρωτάθλημα πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη σε έξι αγωνιστικές, κέρδισε 2-1 τη Σαντόνγκ Λουνένγκ εντός έδρας και συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της πρωτοπόρου Γκουοάν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Σαντόνγκ Λουνένγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της Εβεργκράντε.