Απερτούρα: Αγιακούτσο – Μελγκάρ 0-3

ΜΕΛΓΚΑΡ

Η παρθενική νίκη στη φετινή Κλαουσούρα αποτελεί τον ξεκάθαρο στόχο της Μελγκάρ στη σημερινή αναμέτρηση με την Αγιακούτσο. Ένα βαθμό έχουν συλλέξει οι γηπεδούχοι στις δύο πρώτες αγωνιστικές, από το ισόπαλο 1-1 της πρεμιέρας απέναντι στην Καχαμάρκα. Ακολούθησε η μεσοβδόμαδη εκτός έδρας ήττα από τη Σπόρτινγκ Κριστάλ με 2-1. Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε στο 31′, ο Λογιόλα ισοφάρισε για λογαριασμό της Μελγκάρ στο 67′, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο στο 77′. Θυμίζουμε ότι η Μελγκάρ τελείωσε την Απερτούρα με τέσσερις νίκες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εκτός έδρας ήττα από τη Σπόρτινγκ Κριστάλ με 2-1.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΓΙΑΚΟΥΤΣΟ

Η Αγιακούτσο, από την πλευρά της, χαρακτηρίστηκε από… μετριότητα στην Απερτούρα, όμως έχει μπει φορτσάτη στην Κλαουσούρα. Είναι η μοναδική ομάδα που έχει συνδυάσει με νίκες και τις δύο πρώτες αγωνιστικές, κρατώντας μάλιστα και ανέπαφη εστία σε αυτά τα δύο ματς. Στην πρεμιέρα έφυγε με το 0-2 από την έδρα της Ουνιβερσιτάριο, για να πάρει τη σκυτάλη το εμφατικό 3-0 επί της Ντεφενσόρ Λα Μποκάνα στα μέσα της εβδομάδας. Ο Ιγκλέσιας άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και η νίκη “κλειδώθηκε” με τα γκολ των Κολάν και Αράνα στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους.

Προηγούμενο ματς: Εμφατική εντός έδρας νίκη επί της Ντεφενσόρ Λα Μποκάνα με 3-0.

Στατιστικό: Ανέπαφη εστία στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.