*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρέξαμ – Μέιντστοουν 5-0

*Η Ρέξαμ δεν έχει κερδίσει ποτέ σε αυτό το γήπεδο, με δύο ισοπαλίες σε τρεις επισκέψεις.

ΜΕΪΝΤΣΤΟΟΥΝ

Προηγούμενο ματς: Η Μέιντστοουν έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Νοτς Κάουντι, αν και προηγήθηκε 0-2 με πέναλτι του Μπούτι στο 40’, και τέρμα του Ντίκον στο 57’. Αλλά αρχικά δέχθηκε γκολ από τον Τσίκσεν στο 63’, πριν ισοφαριστεί από τον Οστιν στο 84ο λεπτό.

H Μέιντστοουν όχι απλά απέφυγε μία τέταρτη σερί ήττα, έφερε 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην πρωτοπόρο της κατηγορίας, Νοτς Κάουντι, έστω και για το κύπελλο ερασιτεχνών, περνώντας στην επόμενη φάση του θεσμού, κερδίζοντας με 6-5 στα πέναλτι! Όλα αυτά στο πρώτο παιχνίδι του Ελοκόμπι στον πάγκο της ως υπηρεσιακός τεχνικός, μετά την απόλυση του Μπαϊκερίν.

Διατηρείται εντός ζώνης υποβιβασμού, ούσα πλέον προτελευταία, στην 23η θέση, στο -3 από μία θέση παραμονής, αλλά με πάρα πολύ κακή διαφορά τερμάτων, με αποτέλεσμα να μην θεωρείται απόσταση βολής.

Εχει πάντα αρκετά προβλήματα απουσιών, με τραυματίες τους Λούκε (ΜΕ), Μπράουν (ΑΜ), Χόιτε (ΑΜ), Χάντλερ (TE), χτύπησαν πιο πρόσφατα και οι αμυντικοί Γκρίνιτζ, Μπίνομ – Γουίλιαμς που δύσκολα θα παίξουν.

Μέιντστοουν Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 8/14 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/14 G/G εντός έδρας

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ έφερε 2-2 εκτός έδρας την Ολτρινχαμ, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Γκούντσον στο 89ο λεπτό. Νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Μπέινς στο ένατο λεπτό, καταφέρνοντας να ανατρέψει το σκορ με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, από τον Μπίκερσταφ (24’, 27’).

Η Ρέξαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Ολτρινχαμ, αλλά και αυτή για το κύπελλο ερασιτεχνών, με τη διαφορά πώς σε σχέση με τη σημερινή της αντίπαλο, αποκλείστηκε στα πέναλτι, χάνοντας με 4-3! Πάντως σε 90λεπτο δεν έχει ηττηθεί εδώ και 20 παιχνίδια, με πέντε ισοπαλίες, με τελευταία ήττα της στο γήπεδο της Νοτς Κάουντι.

Είναι πάντα στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά η απόσταση της μειώθηκε στο -3 από την κορυφή που είναι η μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, έχοντας όμως και δύο αγώνες λιγότερους από τη Νοτς Κάουντι που είναι εκεί. Βέβαια έχει ξεφύγει στο +22 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος της.

Τραυματίας είναι ο γκολκίπερ Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, ενώ εδώ και λίγο διάστημα έχει χτυπήσει και ο μέσος Ντέιβις που θα απουσιάσει για περίπου δύο μήνες ακόμη. Και πιο πρόσφατα τραυματίστηκε και ο μέσος Μεντί με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψε.