4η αγωνιστική

*100% πληρότητα θεατών.

*Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σε φιλικό παιχνίδι στις 28/7: Μαρσέιγ – Σεντ Ετιέν 2-1

*5/6 τελευταία μεταξύ τους επίσημα παιχνίδια έληξαν under 2,5

ΜΑΡΣΕΙΓ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επεισοδιακό ντέρμπι με την Νις, αφού διακόπηκε στο 75′ μετά από μπουκάλι που δέχθηκε ο Παγιέ από οπαδούς των γηπεδούχων και τα επεισόδια που προκλήθηκαν στη συνέχεια. Προπηλακισμοί στους παίκτες της, πολλοί από αυτούς δέχτηκαν χτυπήματα στο σώμα και το πρόσωπο, όπως δημοσιοποίησαν αργότερα στα δημόσια μέσα. Δεν βγήκε να παίξει την συνέχεια του αγώνα μιάμιση ώρα μετά, όταν ο διαιτητής αποφάσισε να συνεχίσει το παιχνίδι και έτσι έχασε με 1-0 αλλά οι τύχες της αναμέτρησης θα κριθούν στις δικαστικές αίθουσες. Μέχρι εκείνο το σημείο στάθηκε αξιοπρεπώς και είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ την αδικούσε.

Τιμωρήθηκε ήδη ο γυμναστής Φερνάντεθ με απαγόρευση να ασκήσει τα καθήκοντά του για ορισμένο χρονικό διάστημα, ενώ κινδυνεύει με βαριά καμπάνα και ο σταρ Παγιέ (2/3). Στα αγωνιστικά ζητήματα της ομάδας που διαρκώς τρέχουν, απέκτησε τον δεξιό μπακ Λιρόλα από την Φιορεντίνα που πέρσι αγωνίστηκε με επιτυχία ως δανεικός. Τιμωρημένος για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο στόπερ Μπαλέρδι (2/0), πάντα απών λόγω τραυματισμού ο φορ Μίλικ και ο τερματοφύλακας Πάου Λόπεθ. Διαθέσιμος ο στόπερ Τσαλέτα Τσαρ που πάντως αναμένεται να αποχωρήσει και ο εξτρέμ Τσενγκίζ Ουντέρ (2/2).

Προηγούμενο παιχνίδι: Δεν ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με την Νις, έρχεται από την ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Μπορντό στο «Βελοντρόμ» για το πρωτάθλημα, σε ματς που προηγούταν με 2-0 στο ημίχρονο.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*8 διαδοχικά γκολ γκολ πριν το παιχνίδι με την Νις (δες το στο Pamestoixima)

*4/5 τελευταία της παιχνίδια έληξαν over 2,5

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τους «Στεφαννουά» που παραχώρησαν το 1-1 στην Λιλ μέσα στο «Ζοφρουά Γκισσάρ». Δεν έδειξε πάντως την ίδια διάθεση και φρεσκάδα που την χαρακτήρισαν στα δύο πρώτα παιχνίδια της, είχε σύμμαχο την τύχη σε αρκετές περιπτώσεις αλλά και σε εκπληκτική μέρα τον γκολκίπερ Γκριν (3/0) που έχει κερδίσει μέχρι στιγμής τις εντυπώσεις. Κακή στο πρώτο ημίχρονο, έτρεξε πολύ πίσω από την μπάλα και δέχτηκε γκολ στο 38′, μέχρι τα μισά του δεύτερου μέρους είχε την τύχη με το μέρος της αφού η αντίπαλος απώλεσε σπουδαίες ευκαιρίες. Αντέδρασε στο φινάλε και ισοφάρισε με τον στόπερ Σό (3/1) που θεωρείται από τα μεγαλύτερα ταλέντα της.

Στο αγωνιστικό σκέλος εν όψει Μαρσέιγ, ο έμπειρος τεχνικός Κλοντι Πιέλ δεν θα έχει στην διάθεσή του τον νεαρό φορ Αμπί, τον αμυντικό χαφ Μουεφέκ, ενώ επέστρεψε ο πολύτιμος μέσος Νεϊού (2/0).

Προηγούμενο παιχνίδι: Ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Λιλ εντός έδρας, σε ένα ματς που χρειάστηκε την τύχη και τον τερματοφύλακά της για να μην ηττηθεί.