*Ένα από τα ντέρμπι της Κυανής Ακτής (Derby de la Côte d’Azur). Απαγορεύτηκε η μετακίνηση των οπαδών της Μαρσέιγ.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Νις – Μαρσέιγ 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ονάνα στο 38ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή (45’+2, 82′), πριν ισοφαρίσει με τον Μουμπάνια στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος η Μαρσέιγ, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, με την οποία έμεινε στο 2-2.

Έδειξε αρκετά ορεξάτη και αφού είχε δοκάρι στο 32′, λίγο αργότερα κατάφερε να πάρει και τα ηνία. Δεν ήταν ικανή όμως να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ, καθώς ένα λάθος του Λόπεθ έφερε την ισοφάριση. Έβγαλε κούραση στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που πίεσαν και προς το φινάλε έκαναν την ανατροπή. Παρόλα αυτά, έσωσε το βαθμό στο φινάλε με ένα εκπληκτικό τέρμα του Μουμπάνια.

Πρώτος βαθμός μετά τις τρεις ήττες που προηγήθηκαν από Ρεν (2-0 εκτός), Παρί Σεν Ζερμέν (0-2 εντός) και Λιλ (3-1 εκτός). Βρίσκεται έτσι στο -5 από την πρώτη εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις, έχοντας και ματς λιγότερο από την έκτη Λανς. Μόλις μια ήττα στα 14 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη οκτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Ενόψει του αποψινού ντέρμπι, υπολογίζονται και πάλι οι Ζονατάν Κλος και Αμίν Αρίτ, αμφότεροι έχοντας ξεπεράσει τους τραυματισμούς τους, αλλά και ο Ζιγκό που εξέτισε. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η παρουσία των Εμπεμπά και Σαρ στην αποστολή.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Σανσόν (22′), Μπογκά (53′) και Γκεσάντ (89′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νις, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία είχε μια ήττα (1-2 από Ναντ) και μια ισοπαλία (0-0 με Ρεμς). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι υποδέχθηκε τη Λοριάν, την οποία και συνέτριψε με 3-0.

Αρκετά πειστική η εμφάνιση της, είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και έφτασε δίκαια σε αυτό το τελικό αποτέλεσμα, αν και μπορούσε ακόμη περισσότερα τέρματα. Πήρε προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έγινε ακόμη πιο απαιτητική και πολύ γρήγορα βρήκε και δεύτερο τέρμα. Μια αδράνεια της αντιπάλου στο φινάλε ήταν αρκετή για να σκοράρει και πάλι και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για έξοδο στην Ευρώπη, καθώς βρίσκεται στην πέμπτη θέση για την ώρα και στο -2 από την πρώτη τετράδα. Ωστόσο, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις εννέα τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Δεν σκόραρε στις 4/6 πιο πρόσφατες εξ αυτών.

Αν και δίνονται ως αμφίβολοι, οι Λοτομπά και Τουράμ δίνουν κανονικά το παρών στην αποστολή για το αποψινό ντέρμπι με τη Μαρσέιγ. Αντιθέτως, εκτός βρίσκονται οι Ροζιέρ και Ντιόπ.