25η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναντ, επικρατώντας στα 6/7.

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Μαρσέιγ 1-1

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Βιγιαρεάλ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Βερετού (23′), Μοσκέρα (αυτ. 28′) και Ομπαμεγιάνγκ (πεν. 42′, 59′). Με δέκα παίκτες οι Ισπανοί από το 62ο λεπτό.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έχει εξασφαλίσει από τώρα η Μαρσέιγ. Το βράδυ της Πέμπτης, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ υποδέχθηκε τη Βιγιαρεάλ, στο πρώτο μεταξύ τους για τη φάση των “16”, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 4-0.

Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, στο οποίο ουσιαστικά “καθάρισε” και το παιχνίδι, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0. Με την επιστροφή από αυτά, έβαλε και ένα τέταρτο τέρμα, ενώ τρία λεπτά αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Κάπου εκεί όμως κατέβασε ταχύτητα και έκανε περισσότερο διαχείριση του ματς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Σε τυπική διαδικασία η ρεβάνς στην Ισπανία, καθώς πολύ δύσκολα θα ανατραπεί το σκορ αυτό. Εντός συνόρων τώρα, έρχεται από δυο σερί νίκες κόντρα σε Μονπελιέ (4-1 εντός) και Κλερμόν (1-5 εκτός), οπότε και είναι σταθερά στην έβδομη θέση και στο -4 από τη Νις. Αήττητη μπροστά στο κοινό της φέτος, με επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο αναπληρωματικό πορτιέρο Ρουμπέν Μπλάνκο, την ώρα που εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Ζιγκό, Μουρίγιο, Ρονζιέ και Ναντίρ.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 58′ και δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ναντ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε στην έδρα της Λοριάν (0-1). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ υποδέχθηκε τη Μετς, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-2.

Κακό ποιοτικά το μεταξύ τους πρώτο ημίχρονο και χωρίς τη μεγάλη φάση. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, η ίδια δέχθηκε αρκετή πίεση και πολύ γρήγορα βρέθηκε πίσω με δυο τέρματα, μέσα σε διάστημα δυο λεπτών. Δεν ήταν ικανή να αλλάξει κάτι στη συνέχεια, αντιθέτως, είδε την αντίπαλο να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει χαμηλά στην κατάταξη με 25 βαθμούς, όσους έχει και η Λοριάν, ούσα παράλληλα στο +1 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Μούσα Σισοκό και υπολογίζεται και πάλι, όπως και ο Κελβέν Αμιάν που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εκτός μάχης οι Μοπιγιού και Γκαναγκό.