3η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 18:00, ωστόσο θα ξεκινήσει στις 20:00, εξαιτίας της υψηλής θερμοκρασίας στην ευρύτερη περιοχή.

*Η Μπρεστ πήρε το διπλό και στις δυο τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Μαρσέιγ.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τον Σογκλό, για να πάρει και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 59′. Δέχθηκε ωστόσο την ανατροπή (65′, 71′), πριν ισοφαρίσει με τον Βιτίνια στο 82ο λεπτό.

Μετά τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ, η Μαρσέιγ είχε και την πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρθελίνο φιλοξενήθηκε από τη Μετς, με την οποία έμεινε στο 2-2.

Μπήκε πολύ δυναμικά και παρότι είχε δοκάρι με τον Σαρ στο δεύτερο μόλις λεπτό, λίγο αργότερα κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ. Είχε τον έλεγχο στην πορεία, σκόραρε στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Βρήκε και πάλι δίχτυα στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως ακυρώθηκε ξανά, αυτή τη φορά για φάουλ, ενώ λίγο αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Έδειξε χαλαρότητα όμως και το “πλήρωσε” με ανατροπή, με τον πορτιέρο Λόπεθ να φέρει ευθύνη στο δεύτερο τέρμα. Παρόλα αυτά, στην πορεία έσωσε έστω το βαθμό.

Δεν κατάφερε έτσι να κάνει το 2/2, μετά και το εντός 2-1 επί της Ρεμς, στην πρεμιέρα. “Κοιτώντας τα στατιστικά στα δυο τελευταία παιχνίδια, θα πρέπει να είμαστε αποτελεσματικοί και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Να δεχόμαστε λιγότερα τέρματα και να εκμεταλλευόμαστε καλύτερα τις όποιες ευκαιρίες μας. Υπάρχει όμως χώρος για βελτίωση και είναι στόχος μας σε κάθε παιχνίδι”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Ζοφρί Κοντογκμπιά, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει και πάλι στα μέσα του Σεπτέμβρη. Σύμφωνα με δημοσιεύματα, ο Γκεντουζί οδεύει προς τη Λάτσιο, καθώς δεν υπολογίζεται, την ώρα που η Μαρσέιγ ήρθε σε συμφωνία με την Ίντερ για τον δανεισμό του Χοακίν Κορέα.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ντελ Καστίγιο στο 28′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 52′, τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Μπρασιέ.

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να περιμένει στη σεζόν η Μπρεστ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Χάβρη, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά και το τελικό 1-2.

Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, φρόντισε να επιβάλλει το ρυθμό της και να έχει τον πλήρη έλεγχο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί δίκαια λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας, το οποίο και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα. Με το ξεκίνημα της επανάληψης είδε την αντίπαλο να φέρνει προσωρινά το ματς στα ίσα, όμως δεν πτοήθηκε και πήρε άμεσα τα ηνία, αντέχοντας στην όποια πίεση δέχθηκε στην πορεία.

Έκανε έτσι το 2/2, καθώς στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει με 3-2 της Λανς. “Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση στη Μαρσέιγ, για όσα έχουν γίνει τις τελευταίες ημέρες. Έχει ένα προπονητή που ζητά εντελώς διαφορετικά πράγματα από τον προκάτοχο του. Δεν πρέπει να επαναπαυτούμε, καθώς δεν έχει τελειώσει τίποτα με τους έξι βαθμούς που πήραμε. Ακόμη και αν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό το ξεκίνημα, οι στόχοι μας είναι ξεκάθαροι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ρουά.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Εσκαρτέν και Λεμπό, ενώ δεν είναι στις κλήσεις για το Μαρσέιγ – Μπρεστ ο Αρκοντέ.