*Ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Λειψία – Μαρσέιγ 1-0): Δεν μπορεί να πει κανείς ότι η Λειψία ήταν καταφανώς ανώτερη απ’ τη Μαρσέιγ, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε χάρη στο λάθος του γκολκίπερ Πελέ στο φινάλε του ημιχρόνου (1-0).  Οι Μασσαλοί είχαν 4-5 μεγάλες ευκαιρίες, ενώ στο πρώτο μέρος είχαν και δοκάρι!

*Δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Λειψία αντιμετωπίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδα απ’ τη Γαλλία.

*Πριν το παιχνίδι με τη Μαρσέιγ, η Λειψία είχε δεχτεί γκολ σε όλα τα ευρωπαϊκά ματς φέτος ανεξαρτήτως έδρας, με συνολικό απολογισμό παθητικού 16 γκολ!

*Από 8/10 εντός έδρας νίκες έρχεται η Μαρσέιγ στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Η μεγάλη ώρα έφτασε για τη Μαρσέιγ, που σήμερα οφείλει να υπερβάλλει εαυτήν αν θέλει να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Έκανα μια καλή εμφάνιση την περασμένη εβδομάδα στη Γερμανία, ανταποκρίθηκε πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα με τη Λειψία παρά τις πολλές απουσίες. Λόγω των ελλείψεων στην άμυνα, ο κόουτς Γκαρσία παρέταξε την ομάδα του με 3-4-3, σχήμα που δούλεψε πάρα πολύ καλά, καθώς οι Μασσαλοί είχαν 4-5 μεγάλες ευκαιρίες, ενώ στο πρώτο μέρος είχαν και δοκάρι! Από λάθος του γκολκίπερ Πελέ ήρθε το 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, η Μαρσέιγ δικαιούταν τουλάχιστον την ισοπαλία, ίσως και κάτι περισσότερο.

Ακολούθησε το εντός έδρας 0-0 με τη Μονπελιέ την Κυριακή, σε παιχνίδι όπου δεν είχε ρυθμό και ένταση στον τρόπο λειτουργίας της, ήταν φανερά κουρασμένη και δεν άξιζε να κερδίσει. Ανέβηκε στους 63 πόντους η Μαρσέιγ, είναι στο -7 απ’ τη 2η Μονακό και ισόβαθμη πλέον με τη Λυών, έχει ως στόχο τη δεύτερη θέση, στη χειρότερη θέλει να κρατήσει την 3η θέση. «Τα στατιστικά της ΟΥΕΦΑ αναφέρουν ότι έχουμε περίπου 45% πιθανότητες να ανατρέψουμε το 1-0 του πρώτου αγώνα. Ξέρουμε ότι πρέπει να σκοράρουμε πάνω από ένα γκολ. Έχουμε δουλέψει πάρα πολύ τις τελευταίες ημέρες», είπε ο κόουτς Γκαρσία. Ευχάριστη είδηση η επιστροφή του πολύτιμου Τοβέν (Μέσος, 29, 16), το πιθανότερο είναι ότι θα βρίσκεται στην ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 για τη Μαρσέιγ κόντρα στη Μονπελιέ.

Στατιστικό: Από 4/6 εντός έδρας ΝG έρχεται η Μαρσέιγ στο Γιουρόπα Λιγκ (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Μαρσέιγ – Λειψία παίζει στον Stoiximan

ΛΕΙΨΙΑ

Και μόνο η παρουσία της στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ αποτελεί τεράστια επιτυχία για τη Λειψία, στην παρθενική της συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις! Βρίσκεται στο «κατώφλι» της πρόκρισης στα ημιτελικά, αφού επικράτησε 1-0 την περασμένη εβδομάδα της Μαρσέιγ, έχοντας αρκετή δόση τύχης στο πλευρό της, αλλά και την ουσία. Κράτησε για πρώτη φορά φέτος το «μηδέν» στην άμυνα, πήρε το 1-0 χάρη στο λάθος του γκολκίπερ Πελέ, σήμερα ένα γκολ θα της δώσει τη δυνατότητα να «αγκαλιάσει» την πρόκριση.

Έρχεται με «στραπατσαρισμένο» ηθικό, μετά το εντός έδρας 1-4 απ’ τη Λεβερκούζεν την Κυριακή, σε ματς μάλιστα που προηγήθηκε στο 17’ με τον Σάμπιτζερ. Δέχτηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, ήταν τραγική στο δεύτερο 45λεπτο, διασύρθηκε απ’ την αποτελεσματική Λεβερκούζεν. Πρώτη ήττα έπειτα από 7 ματς σε όλες τις διοργανώσεις για τη Λειψία (4-3-0), έμεινε στους 46 πόντους και υποχώρησε στην 6η θέση, είναι στο -2 απ’ τη Λεβερκούζεν. «Όλες οι ρεβάνς είναι δύσκολες. Έχουμε δείξει τι μπορούμε να κάνουμε σε δύσκολα γήπεδα, όπως αυτό της Νάπολι. Η Μαρσέιγ έχει μια πολύ καλή έδρα, αλλά εμείς θέλουμε να συνεχίσουμε το ταξίδι μας», είπε ο κόουτς Χασενχούτλ. Σε σχέση με το πρώτο ματς, είναι διαθέσιμος ο βασικός στόπερ Ορμπάν (23,3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 για τη Λειψία κόντρα στη Λεβερκούζεν.

Στατιστικό: 6/11 Over 2.5 + G/G μετράει η Λειψία στην Ευρώπη.