*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

*Η Γαλατάσαραϊ έχει ηττηθεί μόλις 2 φορές στα τελευταία 10 παιχνίδια στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μαρσέιγ προέρχεται από την ήττα-σοκ με αντίπαλο τη Λανς (2-3) εντός έδρας στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Αιφνιδιάστηκε από τον αντίπαλο, δέχτηκε δύο τέρματα στο πρώτο μισάωρο. Ωστόσο, έβγαλε αντίδραση πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Τελικά, στην προσπάθειά της να κάνει την ολική ανατροπή δέχτηκε τρίτο τέρμα και δεν αντέδρασε. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Μαρσεγιέζους στο φετινό πρωτάθλημα και συνολικά στη σεζόν.

Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της εναντίον της Λοκομοτίβ Μόσχας και δέχτηκε γκολ ισοφάρισης στο φινάλε, παρά το γεγονός ότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα για κάτι παραπάνω από μισή ώρα στο παιχνίδι. Ο Χόρχε Σαμπαόλι σίγουρα τα “έψαλλε” στους παίκτες του για τα δύο αυτά παιχνίδια που δε νίκησαν, όμως το ευχάριστο τώρα είναι ότι δεν αντιμετωπίζει νέα προβλήματα απουσιών. Δεν υπολογίζεται ο επιθετικός Μίλικ ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Δεν αγωνίστηκε στο ματς με τη Λανς ο αμυντικός Καμαρά και δίνεται αμφίβολος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-3 εντός έδρας, από τη Λανς, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Σοτόκα σκόραρε με πέναλτι για το 0-1 και στο 27’ ο Φρανκόφσκι έκανε το 0-2. Στο 33’ ο Παγέτ μείωσε σε 1-2 και στο φινάλε του ημιχρόνου ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι. Στο 71’ ο Σαΐντ πέτυχε τρίτο γκολ για τη Λανς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*3/5 ματς με N/G (δες το στη bwin)

*4/5 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 8/10 τελευταία εντός

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γαλατάσαραϊ επέστρεψε στις νίκες όσον αφορά το πρωτάθλημα Τουρκίας, καθώς επιβλήθηκε της Γκεζτέπε (2-1) εντός έδρας. Δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ στο φινάλε του, όμως μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο και ολοκλήρωσε πριν τη μία ώρα αγώνα την ανατροπή. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε διάστημα πέντε αναμετρήσεων για τη Γαλατά, μετρά επίσης μία ισοπαλία και δύο ήττες. Σίγουρα προβληματίζεται ο Φατίχ Τερίμ με την εικόνα της ομάδας, όμως είναι αρκετά έμπειρος και μπορεί να βρει τη λύση για να αποκτήσει εκ νέου σταθερότητα.

Η “Γαλατά” είναι στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος, ωστόσο, κατάφερε να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στη Λάτσιο. Ήταν συμπαγής αμυντικά και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες της στο επιθετικό κομμάτι. Όσον αφορά την αποστολή, ο Τερίμ εξακολουθεί να μην υπολογίζει τον τραυματία Αρντά Τουράν, ενώ δεν είναι διαθέσιμος επίσης ο αμυντικός Μπουά. Δίνεται αμφίβολος ο επιθετικός Γιλμάζ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Γκεζτέπε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 43’ ο Ντιαγέ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, όμως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 49’, ο Ντερβίσογλου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 56’ ο Μόρουτσαν ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γαλατάσαραϊ, που διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε.