Φιλική αναμέτρηση.

*Διεξάγεται στην Ισπανία, στο “Cívitas Metropolitano”, το οποίο αποτελεί έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης.

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, εναντίον της Βραζιλίας, σε φιλικό παιχνίδι. Στο 29’ ο Μπουφάλ σκόραρε για το 1-0 των Μαροκινών που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 67’ ο Καζεμίρο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 79’ ο Σαμπίρι σκόραρε ξανά για το Μαρόκο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Μαρόκο επέστρεψε στις επιτυχίες, έστω και σε ανεπίσημο παιχνίδι, όμως το έκανε απέναντι σε δυνατό αντίπαλο και κρίνεται σημαντικό. Επικράτησε της Βραζιλίας (2-1), σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Η ομάδα του Ρεγκρακί, η οποία εντυπωσίασε στο Μουντιάλ του Κατάρ, σημείωσε νίκη έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, στο πρωτάθλημα εθνών Αφρικής. Εκεί, τερμάτισε στην τελευταία θέση του γκρουπ, χωρίς βαθμό, χωρίς καν να πετύχει γκολ. Είναι εκτός οι Μασίνα, Αμαλά, Αρίτ, Σαΐρ, Τισουντάλι, Μπελχαντά.

Εθνική Μαρόκο ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπόνο (Σεβίλλη), Μοχαμέντι (Αλ Γουέντα), Τανγκαουτί (Ουϊντάντ), Μπεναμπίντ (Ουνιόν Σπορτ) – Αμυντικοί: Σαΐς (Μπεσίκτας), Χακίμι (Παρί Σεν-Ζερμέν), Αγκέρ (Γουέστ Χαμ), Μαζράουϊ (Μπάγερν Μονάχου), Ελ Γιαμίκ (Βαγιαδολίδ), Ατιγιάτ Αλάχ (Ουαϊντάντ), Ντάρι (Μπρεστ), Αμπκάρ (Αλαβές), Αμράουϊ (Νις), Ριάντ (Αθλέτικ Μπαρτσελόνα) – Μέσοι: Ζίγες (Τσέλσι), Αμραμπάτ (Φιορεντίνα), Μπουφάλ (Αλ-Ραγιάν), Ουνάχι (Μαρσέιγ), Λόουζα (Γουότφορντ), Σαμπίρι (Σαμπντόρια), Εζαλζούλι (Οσασούνα), Ζαρουρί (Μπέρνλι), Ελ Κανούς (Γκενκ), Μπουτσουαρί (Σεντ-Ετιέν), Κέχτα (Χάβρη), Σαλάχ (Ρεν) – Επιθετικοί: Ελ-Νεσίρι (Σεβίλλη), Αμνταλά (Αλ-Ιτιχάντ), Αμπουκλάλ (Τουλούζ), Σεντίρα (Μπάρι).

Μαρόκο Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*5 σερί παιχνίδια είχαν over 2.5 γκολ

ΠΕΡΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τη Γερμανία, σε φιλικό παιχνίδι. Στο 12’ και στο 33’ ο Φούλκρουγκ σκόραρε τα δύο τέρματα των Γερμανών από το πρώτο ημίχρονο. Στο 68’ ο Χάβερτς έχασε πέναλτι και το σκορ δεν άλλαξε.

Το Περού δεν έχει παίξει επίσημο παιχνίδι από το Ιούνιο του 2022, μετρά πέντε φιλικά από τότε, εκ των οποίων νίκησε στα τρία. Είχε δύσκολο έργο στο πιο πρόσφατο, εναντίον της Γερμανίας (2-0), δέχτηκε δύο τέρματα από το πρώτο μέρος και δεν είχε τρόπο να αντιδράσει. Νωρίτερα, νίκησε κατά σειρά Ελ Σαλβαδόρ (1-4), Παραγουάη (1-0) και Βολιβία (1-0). Ο κόουτς Χουάν Ρεινόσο ανέλαβε την τεχνική ηγεσία τον Αύγουστο του ‘22. Είναι εκτός οι Κάλενς, Κόρσο, Κουέβα και Κριστιάν Ράμος.

Εθνική Περού ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γκαλέσε (Ορλάντο), Καρβάγιο (Ουνιβερσιτάριο), Κάσεδα (Μέλγαρ) – Αμυντικοί: Αντβίνκουλα (Μπόκα Τζούνιορς), Τράουκο (Σαν Χοσέ), Σαμπράνο (Αλιάνσα Λίμα), Αμπράμ (Ατλάντα), Αραούχο (Έμεν), Σανταμαρία (Άλτας), Λόπες (Φέγενορντ) – Μέσοι: Γιοτούν (Σπόρτινγκ Κριστάλ), Τάπια (Θέλτα), Φλόρες (Άτλας), Γκονσάλες (Αλ-Ανταλάχ), Ακίνο (Αμέρικα), Πόλο (Ουνιβερσιτάριο), Πένια (Μάλμε), Καρταχένα (Ορλάντο), Καστίγιο (Σπόρτινγκ Κριστάλ) – Επιθετικοί: Καρίγιο (Αλ-Χιλάλ), Ρουιδίας (Σιάτλ), Λαπαδούλα (Κάλιαρι), Βαλέρα (Ουνιβερσιτάριο), Λίσα (Μαρίτιμο), Σαντοβάλ (Ατλέτικο Γκράου).