Φάση των “16”

*Μονοί νοκ-άουτ αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*60% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η νικήτρια του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Ακτή Ελεφαντοστού ή την Αίγυπτο.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

ΜΑΡΟΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αναδείχθηκε ισόπαλο με 2-2 απέναντι στην Γκαμπόν, στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Ήταν χειρότερο των Γκαμπονέζων στο 1ο ημίχρονο και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ 21’. Οι Μαροκινοί πίεσαν στο β’ μέρος για την ισοφάριση και κατάφεραν να κάνουν το 1-1 στο 74’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουφάλ. Η Γκαμπόν έκανε το 2-1 στο 81’, με αυτογκόλ του Αγκουέρντ, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 τρία λεπτά αργότερα, με γκολ του Χακίμι.

Προκρίθηκε ως 1ο και αήττητο από τον όμιλο του, μετρώντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία και έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία του στις 2 αυτές νίκες. Είναι αήττητο στα τελευταία 36 επίσημα παιχνίδια του!

Αμφίβολος ο Σαΐρ, που έγινε αλλαγή στο 31’ στο παιχνίδι με την Γκαμπόν.

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Γκαμπόν, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Μαρόκο Στατιστικά

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του. (Δες το στην στοιχιμαν)

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια του.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΜΑΛΑΟΥΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τη Σενεγάλης, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τους Σενεγαλέζους να έχουν την υπεροχή, τις ευκαιρίες, αλλά να είναι εξαιρετικά άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Έτσι, το 0-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Με αυτήν την ισοπαλία εξασφάλισε την παρουσία του στη νοκ-άουτ φάση του τουρνουά, ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων. Ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με 1 νίκη (2-1 τη Ζιμπάμπουε), 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 επίσημα παιχνίδια του.

Τραυματίας παραμένει ο Εμζαβά.

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία χωρίς γκολ απέναντι στη Σενεγάλη, στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.