15η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ρίο Άβε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το Βιντιγκάλ στο 37ο λεπτό, ο Αντερλάν ισοφάρισε για την Ρίο Άβε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Θετικό το ντεμπούτο του κόουτς Γκόμες στον πάγκο της Μαρίτιμο, πολύτιμος ο βαθμός στο “dos Arcos” στις 23 Δεκεμβρίου, παρότι η διαφορά από τα μπαράζ παραμονής πήγε στο -5.

Η Ρίο Άβε είχε την επιθετική πρωτοβουλία από νωρίς, απείλησε στο 4ο λεπτό, αλλά στο 17’ μακρινή βολίδα από πλευράς Μαρίτιμο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Απείλησαν δύο ακόμη φορές οι νησιώτες πριν το ημίωρο, πλησίασε στο γκολ από κόρνερ η Ρίο Άβε. Τελικά στο “ριμπάουντ” από κόρνερ προηγήθηκε η Μαρίτιμο, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Φόρτωσαν την αντίπαλη περιοχή και ισοφάρισαν με κεφαλιά από κόρνερ πριν την ανάπαυλα. Με ευκαιρία της Ρίο Άβε ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, το οποίο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις, ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις “στην τρίχα” γκολ των γηπεδούχων.

“Κάθε παιχνίδι, κάθε ενέργεια μέσα σε αυτό είναι μία ευκαιρία. Πρέπει να αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι με την Σπόρτινγκ ως ευκαιρία να γυρίσουμε το κλίμα. Είναι ένα αντίπαλος με τρομερή επιθετική δυναμική, με τη δυνατότητα να μας αποδιοργανώσει αμυντικά” σχολίασε ο κόουτς Γκόμες.

Πλήγμα ο τραυματισμός του ηγετικού στόπερ Ζούνιορ, τραυματίες επίσης οι Μορένο (φορ), Μέντες (χαφ), ενώ αμφίβολος είναι ο Λίσα (φορ). Σήμερα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Καταμό (εξτρέμ), καθώς είναι δανεικός από την Σπόρτινγκ.

Ξεκίνησε η μεταγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου, νέα αποκτήματα οι Βαλ (αμ. χαφ), Ριάσκος (φορ), Περέιρα (εξτρέμ), Καρνέ (κίπερ). Παράλληλα αποχωρούν οι Σόουζα (μέσος), Μποκέ (εξτρέμ), Βέγκα (χαφ), Σαρσάνα (εξτρέμ), Αντράντε (στόπερ), Καρντόσο (στόπερ).

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 6/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Πάσος Φερέιρα. Ο Πόρο άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ο Σάντος έκανε το 2-0 στο 22’ και ο Παουλίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το 45’. Στο 82’ αποβλήθηκε ο Εσούγκο της Σπόρτινγκ.

Εύκολο το έργο της στο κλείσιμο του 2022 υποδεχόμενη την ουραγό του πρωταθλήματος, επέστρεψε στη δράση της Primeira Liga με την 7η διαδοχική νίκη ανεξαρτήτως διοργάνωσης, έχοντας συντελεστή τερμάτων 26-1 σε αυτό το σερί!

Απλοποιήθηκαν τα πράγματα με το πολύ γρήγορο γκολ του Πόρο, σε φάση που συνδυάστηκαν οι δύο full backs του Αμορίμ. Εύκολα εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που δημιουργήθηκαν στην συνέχεια για να σκοράρει ακόμη δύο φορές στο transition πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος… τράβηξε χειρόφρενο.

Έχει γίνει πιο δημιουργική από τότε που ο κόουτς Αμορίμ τράβηξε τον Γκονσάλβες στα χαφ, εν μέρει αναγκαστικά, αφού δεν υπάρχουν πολλές λύσεις εκεί. Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός όμως θα λείψει σήμερα, αφού συμπλήρωσε κάρτες, ενώ τιμωρημένος είναι και ο 17χρονος χαφ Εσούγκο, ο οποίος ξεκίνησε βασικός δίπλα του στο τελευταίο παιχνίδι. Εξέτισε τιμωρία όμως κι επιστρέφει εκεί ο Ουγκάρτε. Δεν ταξίδεψαν στη Μαδέιρα και οι τραυματίες Μορίτα (χαφ), Νέτο (στόπερ), Μπραγκάνσα (χαφ). Εκτός για λόγους τακτικής και οι νεαροί Ναζίνιο (αρ. μπακ), Φατάβου (εξτρέμ).

“Η διακοπή του Μουντιάλ ήταν καλύτερη από καλοκαιρινή προετοιμασία. Παίξαμε λίγο και προπονηθήκαμε πολύ. Η ομάδα είναι βελτιωμένη, βγάζει μεγαλύτερες εντάσεις απ’ ότι στο ξεκίνημα της σεζόν” δήλωσε ο κόουτς Αμορίμ.