4η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από την Μπράγκα. Σκόρερ οι Ολιβέιρα (9’), Μεδέιρος (42’), Μπανζά (57’), Ρουίθ (65’) και Γκόμες (88’).

Η απαράδεκτη εικόνα της Μαρίτιμο μεταφέρθηκε και στην Πεδρέιρα την Κυριακή, όπου ταπειώθηκε και από την Μπράγκα με χαρακτηριστική ευκολία.

Ξανά οικτρή η εμφάνιση από το σύνολο του Σεάμπρα, δίχως εντάσεις, με κακές τοποθετήσεις, με πολλά ατομικά λάθη. Ένα συνονθύλευμα που έχασε με κατεβασμένα χέρια από μία πολύ ανώτερη ομάδα. Το ίδιο κακή ήταν η εικόνα της και στην εντός έδρας ανατροπή από την Τσάβες (1-2) την προηγούμενη αγωνιστική, έφτασε τα 12 γκολ παθητικό, αριθμός κολακευτικός για ότι έχει παρουσιάσει στο χορτάρι μέχρι στιγμής.

“Κάναμε την αυτοκριτική μας, προσπαθήσαμε να διορθώσουμε, να αναλύσουμε τα πράγματα που δεν κάνουμε καλά. Η ανταπόκριση των παικτών ήταν για ακόμη μία φορά φανταστική. Δεν αποφεύγουμε τις ευθύνες μας, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου” δήλωσε ενόψει σημερινού αγώνα ο κόουτς Σεάμπρα, ο οποίος τελικά παρέμεινε στη θέση του, παρά τις αντίθετες φήμες που κυκλοφόρησαν στο ξεκίνημα της εβδομάδας.

Εκτός δράσης οι τραυματίες χαφ Αφόνσο και Μπρίτο, ο κίπερ Τεϊσέιρα, δύσκολα θα προλάβει ο εξτρέμ Βιντιγκάλ.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα τρία φετινά της παιχνίδια

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκιμαράες. Ο Ζότα Σίλβα άνοιξε το σκορ (46’) για την Γκιμαράες, αλλά οι Ζούνιορ (62’) και Καζού (88’) γύρισαν το παιχνίδι για την Πορτιμονένσε.

Δεύτερη σερί νίκη για την Πορτιμονένσε, με παλικαρίσια ανατροπή την Κυριακή, απέναντι σε μία θεωρητικά ποιοτικότερη ομάδα.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Γκιμαράες, μονόπλευρες οι απειλές, έχασε τρεις καθαρές ευκαιρίες για γκολ, από στατικές φάσεις και στην κόντρα, μεταξύ αυτών και δοκάρι. Με φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος και σκόραρε στο πρώτο λεπτό με πρέσινγκ και κλέψιμο ψηλά. Η Πορτιμονένσε όμως αντέδρασε πειστικά. Απείλησε δευτερόλεπτα αργότερα και με δύο ταχύτατες μεταβάσεις από τις δύο πλευρές, με ισάριθμες εξαιρετικές σέντρες γύρισε το ματς. Η σπουδαία επέμβαση του κίπερ Σάμουελ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων της χάρισε το “τρίποντο”.

“Η Μαρίτιμο έχει ένα γκρουπ ποιοτικών παικτών, άρα δεν επαναπαυόμαστε με τα άσχημα αποτελέσματα που έχει μέχρι στιγμής. Αντιθέτως, είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε στην καλύτερη δυνατή εμφάνισή της. Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και την αντίδραση που δείξαμε με την Γκιμαράες, αλλά αυτό είναι παρελθόν, δε μένουμε εκεί” δήλωσε ενόψει του ταξιδιού στη Μαδέιρα ο κόουτς Σέρτζιο, ο οποίος άλλαξε το σύστημά του σε 3-5-2 απέναντι στην Γκιμαράες και αναμένεται να το διατηρήσει σήμερα.

Έτοιμος για το ντεμπούτο του ο νεοφερμένος φορ από τις Ονδούρες, Ρότσες, αντιθέτως παραμένουν εκτός οι Κόστα (αμυντικός), Σαπάρα (φορ) και Καρλίνιος (χαφ).