* Αήττητη η Γκιμαράες στα 9 τελευταία μεταξύ τους (7-2-0)!

* Στον 1ο γύρο (13/11): Γκιμαράες – Μαρίτιμο 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Φαμαλικάο. Η Μαρίτιμο προηγήθηκε με Ριάσκος (18’) και Βιντιγκάλ (38’), αλλά η Φαμαλικάο γύρισε το παιχνίδι με Κάντις (64’), πέναλτι του Ροντρίγκες (69’) και Φελίπε (90+8’).

Ανήμπορη να σταματήσει την εκτός έδρας “αιμορραγία” η Μαρίτιμο, γνώρισε 7η διαδοχική ήττα μακριά από τη Μαδέιρα, παρότι ξεκίνησε ιδανικά το σαββατιάτικο παιχνίδι στη Φαμαλικάο. Ευάλωτη ξανά η άμυνά της, πάλι έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις στο φινάλε του αγώνα.

Αιφνιδίασε τους φορμαρισμένους γηπεδούχους, χτυπώντας από τα δύο άκρα για να προηγηθεί 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η διαχείριση του δευτέρου μέρους ήταν απογοητευτική. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλές στην κόντρα, πιέστηκε στο τελευταίο ημίωρο και λύγισε στην πίεση. Με μία τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη σήμερα όμως μπορεί να πιάσει σε θέση παραμονής την Εστορίλ!

Σεβασμό για τον σύλλογο ζήτησε στην τελευταία συνέντευξη τύπου ο κόουτς Γκόμες και τόνισε ότι η Γκιμαράες παραμένει πολύ επικίνδυνη παρότι είναι σε αρνητικό σερί.

Τιμωρημένος για το σημερινό παιχνίδι ο Έντγκαρ Κόστα, αμφίβολος ο Μπελτράμε (μέσος) που έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια, σταθερά εκτός ο Τρμαλ (κίπερ). Εκτός πλάνων ο Περέιρα (εξτρέμ), λύθηκε το συμβόλαιο του Λίσα (φορ) που δεν υπολογιζόταν.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/11 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Σπόρτινγκ. Ο Γκονσάλβες άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό και ο Γκόμες το διαμόρφωσε στο 90+3’.

Μεγάλη πρόκληση να ξεκινήσει η ανάκαμψη της Βιτόρια απέναντι στην Σπόρτινγκ, αναμενόμενα δεν συνέβη, γνώρισε 3η διαδοχική ήττα, 5η στα 6 τελευταία παιχνίδια της και συνέχισε να κατρακυλά, εκτός προνομιούχων θέσεων για την Ευρώπη πλέον.

Σε ρόλο κομπάρσου απέναντι στην Σπόρτινγκ, με φανερό έλλειμμα αυτοπεποίθησης στο παιχνίδι της, δεν κατέγραψε ευκαιρία, ούτε τελική εντός εστίας σε όλο το ματς. Άντεξε αμυντικά για ένα ημίχρονο, αλλά δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του δευτέρου μέρους βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Δεν είχε αντίδραση, κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις με δεύτερο γκολ, τελικά το δέχθηκε στις καθυστερήσεις, με την άμυνα να είναι ξανά μπερδεμένη.

Ξέσπασε μετά τη νέα ήττα ο κόουτς Μορένο δηλώνοντας “δεν ξέρω πως να δουλέψω με κακομαθημένα αγόρια. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα είμαι ακόμα σε αυτή τη θέση, αλλά δεν θα επιτρέψω να επαναληφθούν οι συμπεριφορές κάποιων παικτών στο δεύτερο ημίχρονο.”

Πολύ σημαντική η επιστροφή του βασικού κίπερ Βαρέλα μετά από 7 αγωνιστικές στα πιτς λόγω τραυματισμού. Επιστρέφει μετά από καιρό και ο Φερνάντες (στόπερ). Διαθέσιμοι μετά τις τιμωρίες τους ο ηγετικός μέσος Τιάγο Σίλβα και ο ρολίστας μπακ Γκασπάρ. Μοναδική απουσία πλέον ο τραυματίας Αμάρο (στόπερ).