* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Μαρίτιμο (3-4-0) απέναντι στη Φαμαλικάο

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πάσος Φερέιρα. Το γκολ του Ραμίρες στο 28ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση.

Επιτέλους νίκη! Η Μαρίτιμο πήρε το πρώτο της φετινό “τρίποντο” στη μάχων των ουραγών την προηγούμενη Παρασκευή, επιβεβαιώνοντας την ανοδική τροχιά των τελευταίων εβδομάδων.

Απόλυτα δίκαιο το διπλό στην Πάσος Φερέιρα, οι νησιώτες είχαν μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν με κεφαλιά από κόρνερ, έφτασαν κοντά σε δεύτερο τέρμα με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα και στο κλείσιμο του ημιχρόνο έχασαν καθαρό τετ α τετ για το 0-2! Συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο δεύτερο μέρος, η μοναδική καθαρή ευκαιρία των γηπεδούχων προέκυψε στις καθυστερήσεις.

“Είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που παίρνουμε πόντους, καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν. Μας δίνει αυτοπεποίθηση αυτή η νίκη, την οποία άξιζαν οι παίκτες εδώ και εβδομάδες. Κάναμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, είχαμε πίστη στο πλάνο μας” δήλωσε ο κόουτς Ενρίκες.

Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Μπελτράμε (χαφ), που πολύ δύσκολα θα προλάβει το σημερινό ματς, παραμένουν εκτός οι Τσίνα (αρ. μπακ), Μπρίτο (χαφ), Μοσκέρα (στόπερ), Καταμό (εξτρέμ) και Τεϊσέιρα (κίπερ).

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ τα 11/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Γκιμαράες. Ο Τζόνστον έκανε το 1-0 στο 21ο λεπτό, ο Λουζ σκόραρε δις (56’ & 64’) για το 3-0. Ο Μιγιάν μείωσε για τη Φαμαλικάο στο 74’ και το 83’.

Μια ακόμη άσχημη εκτός έδρας εμφάνιση κατέγραψε τη Δευτέρα η Φαμαλικάο, ηττήθηκε σε τέταρτο διαδοχικό ταξίδι της κι έμεινε στον έναν πόντο μακριά από το γήπεδό της.

Εκτέθηκε από το transition της Γκιμαράες, σε ένα ισορροπημένο από άποψη ρυθμού παιχνίδι. Παρομοίως προβληματική η άμυνά της στον χώρο και στο βαρύ 4-1 από την Αρούκα. Ξύπνησε αργά στο “Αφόνσο Ενρίκες”, μείωσε με όμορφες προσπάθειες του φορ Μιγιάν, αλλά η αντεπίθεση έμεινε ημιτελής.

“Μπορούμε να βελτιωθούμε και να πάρουμε καλύτερα αποτελέσματα. Θα ήμουν χαρούμενος αν ξεκινούσαμε από το πρώτο λεπτό όπως τελειώσαμε το παιχνίδι. Δεν είναι όμως κατόρθωμα να αντιδρούμε με 30 λεπτά πριν το τέλος κι ενώ το σκορ είναι στο 3-0.” δήλωσε απογοητευμένος ο κόουτς Σόουζα.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Κολομπάτο (χαφ), αποβλήθηκε στον πάγκο ο Ντε λα Φουέντε (δεξί μπακ), δεν ταξίδεψαν στη Μαδέιρα, όπως και οι τραυματίες Αγκιρεγκαρίμπια (δεξί μπακ), Φονσέκα (εξτρέμ).