* 16η Αγωνιστική

* Πρώτη επίσημη μεταξύ τους αναμέτρηση

* Σε φιλικό του καλοκαιριού η Μαρίτιμο επικράτησε 0-1 στην έδρα της Βιζέλα

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ότι μομέντουμ είχε χτίσει με το νέο κόουτς Σεάμπρα η Μαρίτιμο το σκόρπισε στις 19 του μηνός στο “Ντα Λουζ”, όπου ποδοπατήθηκε με 7-1 από την Μπενφίκα! Προφανώς ήταν εντός προγράμματος ήττα, όμως το βαρύ σκορ της πληγώνει το ηθικό. Ανήμπορη να περιορίσει την επιθετικότητα των γηπεδούχων, βρέθηκε να χάνει 3-0 στο ημίχρονο και 5-0 πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Είχε προηγηθεί όμως μία εξαιρετική εκκίνηση στην εποχή Σεάμπρα με 7 βαθμούς σε τρία παιχνίδια. Στο ντεμπούτο του νέου κόουτς κέρδισε την Πάσος Φερέιρα με 2-0 εντός έδρας, λίγες μέρες μετά “έκλεψε” τον πόντο στο “Ντο Μπέσα” από την Μποαβίστα με γκολ στο 95’ και στις 11/12 πήρε με εντυπωσιακό τρόπο το νησιωτικό ντέρμπι με την Σάντα Κλάρα, με 4-1 εντός έδρας.

Ξέφυγε προσωρινά από την ουρά της Primeira Liga, πήγε στους 14 πόντους και το +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Πρώτο κρούσμα Covid στην ομάδα ο αρχηγός Έντγκαρ Κόστα, χάνει το σημερινό παιχνίδι. Θετικός στον ιό και ο Μέντες, ενώ οι Μπελτράμε και Τσίνα ήταν περιπτώσεις κοντινής επαφής, επιβεβαιώθηκαν και αυτοί ως θετικοί μαζί με τους Μασέδο και Πελάγιο.  Και η Under-23 του συλλόγου είχε μπαράζ κρουσμάτων τις προηγούμενες ημέρες και η διοίκηση ζήτησε την αναβολή του αγώνα με τη Βιζέλα, δίχως αποτέλεσμα. Κάλεσε όσους ήταν διαθέσιμοι ο κόουτς Σεάμπρα και θα κατεβάσει απόστολή με 15 παίκτες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (7-1) από την Μπενφίκα. Επιθετικός μονόλογος της Μπενφίκα ο αγώνας, οι “αετοί” προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με το Νιούνιες, ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 18’ και ο Ζιλμπέρτο το 3-0 στο 34’. Ράφα Σίλβα, Γιάρεμτσουκ, Ράμος και Σεφέροβιτς ολοκλήρωσαν το πάρτι των “αετών” στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μαρίτιμο να μειώνει προσωρινά σε 5-1 στο 81’ με τον Αλιπούρ.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΙΖΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πανηγυρικό το κλίμα στη νεοφώτιστη Βιζέλα μετά την ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου την περασμένη Πέμπτη! Αιφνιδίασε την Μπράγκα νωρίς και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 29’. Αμύνθηκε σωστά και το όνειρο συνεχίζεται για την ομάδα του Πατσέκο, ο οποίος περιχαρής μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε “οι παίκτες, η διοίκηση κατάφερε να γράψει ιστορία σήμερα, έχουμε μεγαλώσει πολύ τα τελευταία χρόνια, τέτοια παιχνίδια τα βλέπαμε μόνο στην τηλεόραση πριν δύο χρόνια”.

Άφησε πίσω της έτσι τη βαριά ήττα από την Πόρτο (0-4) εντός έδρας, σε ματς που δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστική και υπέκυψε εύκολα στην ανωτερότητα των “δράκων”. Στο τελευταίο της ταξίδι ωστόσο κατάφερε να πετύχει μεγάλη νίκη επί της Αρούκα με 1-4, εκμεταλλευόμενη τα πολλά και μεγάλα λάθη των αντιπάλων.

Αρνήθηκε η Βιζέλα στην αναβολή του αγώνα, λόγω των κρουσμάτων στους γηπεδούχους, επικαλούμενη τα μεγάλα έξοδα που έχει ήδη κάνει ο σύλλογος για το ταξίδι στις Αζόρες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη-πρόκριση (1-0) επί της Μπράγκα στο Κύπελλο. Ο Μορέιρα άνοιξε το σκορ για τη Βιζέλα στο 8ο λεπτό. Στο 29’ αποβλήθηκε ο Ρουίζ για την Μπράγκα, στο 89’ έμειναν με 9 οι φιλοξενούμενοι μετά από νέα απευθείας κόκκινη για τον Αντρέ Όρτα.