33η αγωνιστική (προτελευταία)

* No Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (14/01): Βιζέλα – Μαρίτιμο 3-0

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σπόρτινγκ. Ο Βίτορ Κόστα (10’) άνοιξε το σκορ για τη Μαρίτιμο, αλλά η Σπόρτινγκ γύρισε το ματς με αυτογκόλ στο 85’ και τον Κοάτες στο 90+3’.

Το Σάββατο έφτασε πολύ κοντά σε ανέλπιστο βαθμολογικό όφελος στο “Αλβαλάδε”, αλλά στο τέλος λύγισε στην πίεση της Σπόρτινγκ και σε συνδυασμό με την δευτεριάτικη νίκη της Εστορίλ χάθηκε ο στόχος της απευθείας παραμονής. Παραμένει όμως σε θέση ισχύος για την 16η θέση που οδηγεί σε αγώνες μπαράζ με την 3η της Segunda Liga, για την ακρίβεια με νίκη απόψε εξασφαλίζει την παρουσία της εκεί.

Μπήκε θαρραλέα στην έδρα της Σπόρτινγκ και με repress ψηλά σκόραρε στην πρώτη από τις δύο τελικές προσπάθειες που έκανε σε όλο το ματς! Κατηφόρισε το γήπεδο στην συνέχεια, αλλά έβγαλε το πρώτο ημίχρονο δίχως μεγάλες απειλές για την εστία της. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως στο δεύτερο μέρος η μέγγενη έκλεινε και οι ευκαιρίες της Σπόρτινγκ πύκνωναν. Άτυχος ο αριστερός της μπακ στο αυτογκόλ του 1-1 και η ανατροπή ήρθε από τον στόπερ της Σπόρτινγκ που έπαιζε κατά συνθήκη φορ στα τελευταία λεπτά σε φορτωμένη περιοχή.

“Για μένα είναι το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν και η τελευταία ευκαιρία που έχουμε. Έτσι το βλέπω εγώ το παιχνίδι με τη Βιζέλα. Σεβόμαστε την αξία του αντιπάλου αλλά είναι στο χέρι μας να κάνουμε ότι μπορούμε για να πάρουμε τη νίκη.” δήλωσε ο κόουτς Γκόμες, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει σε σχήμα με 4αδα στην άμυνα.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Ριάσκος (φορ), σταθερά εκτός ο τραυματίας Τρμαλ (κίπερ). Διαθέσιμος ο στόπερ Σάντος που αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα από το προηγούμενο παιχνίδι.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Φαμαλικάο. Στο 76’ αποβλήθηκε ο Σάνκα της Φαμαλικάο.

5ο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη (0-2-3) για τη Βιζέλα το σαββατιάτικο απέναντι στη Φαμαλικάο, είναι φανερό ότι λείπει η ένταση από την ομάδα από τότε που ξέμεινε από βαθμολογικό κίνητρο.

Με δοκάρι της Φαμαλικάο σε κόρνερ ξεκίνησε το παιχνίδι, απάντησε στις ευκαιρίες με γρήγορη μετάβαση η Βιζέλα και στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι που είχαν την πρωτοβουλία έχασαν διπλή ευκαιρία να προηγηθούν. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, ήταν πιο δραστήρια η Βιζέλα, αλλά η Φαμαλικάο είχε και δεύτερο δοκάρι πριν μείνει με 10 παίκτες. Άνοιξε το παιχνίδι στο φινάλε, αμφότερες απείλησαν στον αέρα.

“Θα κάνουμε κάποιες αλλαγές, σκεπτόμενοι αυτό το παιχνίδι, αλλά και το επόμενο, καθώς κάποιοι παίκτες είναι στο όριο καρτών. Πρέπει να λάβουμε υπόψη και το παιχνίδι απέναντι στην Σπόρτινγκ καθώς δεν θα θέλαμε να μην τους έχουμε στον αποχαιρετισμό της σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Τουλίπα αναφερόμενος στους Σίλβα (δεξί μπακ), Γκούζο (μέσος), Μορέιρα (εξτρέμ), Ουίλσον (στόπερ) και Όσμαγιτς (φορ). Οι τέσσερις τελευταίοι είναι βασικοί.

Αυτός που σίγουρα δεν θα αγωνιστεί είναι ο Περέιρα (αρ. μπακ) που συμπλήρωσε κάρτες στο προηγούμενο ματς.