Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Παρτιζάνι Τιράνων – Μάριμπορ 0-1): Ελέγχοντας το ρυθμό και έχοντας τις περισσότερες ευκαιρίες, η Μάριμπορ πήρε δίκαια σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, σκοράροντας στις αρχές του β’ ημιχρόνου.

* Στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της Μάριμπορ σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

* Στα 12/16 τελευταία παιχνίδια της Παρτιζάνι σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε N/G.

ΜΑΡΙΜΠΟΡ (Σλοβενία, 64)

Το γκολ από «χρυσάφι» που σημείωσε στην Αλβανία, της δίνει το ισχνό προβάδισμα που έψαχνε για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ήξερε ότι πρόκειται να αντιμετωπίσει μια ομάδα που στην έδρα της δεν τα παρατάει εύκολα και γι’ αυτό δεν υποτίμησε καθόλου το παιχνίδι, παίζοντας, μάλιστα, κάπως προσεκτικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να σκοράρει με το… καλημέρα στο δεύτερο και το γκολ αυτό αποδείχθηκε απολύτως αρκετό για να κάνει τη διαφορά και να της δώσει τη νίκη, αφού με την εμπειρία των παικτών της να «μιλάει» σε κρίσιμα σημεία, «ροκάνισε» το χρόνο και δεν δέχθηκε πολλές φάσεις μπροστά από την εστία της.

Όπως και να ‘χει, πάντως, κατάφερε να δώσει συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί εδώ και καιρό στα φιλικά παιχνίδια, δείχνοντας ενισχυμένη και με σαφή διάθεση να αφήσει πίσω της την τραγική περσινή σεζόν. Να σημειωθεί, τέλος, ότι την προσεχή Κυριακή κάνει πρεμιέρα και στο νέο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Παρτιζάνι Τιράνων για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Μάριμπορ – Παρτιζάνι Τιράνων παίζει στην Interwetten

ΠΑΡΤΙΖΑΝΙ (Αλβανία, 330)

Η έλλειψη εμπειρίας των παικτών της από τέτοια παιχνίδια έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο πρώτο ματς που διεξήχθη στην έδρα της και κατά πως φαίνεται θα σταθεί αρκετή για να της «φράξει» το δρόμο για την επόμενη φάση. Η αλήθεια είναι ότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για γκολ, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και σε συνδυασμό με το γκολ που δέχθηκε στις αρχές του β’ μέρους, η αποστολή της γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Ειδικά, μάλιστα, από τη στιγμή που καλείται να κάνει την ανατροπή στην έδρα μιας ομάδας με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από ευρωπαϊκές διοργανώσεις. «Έχουμε πολύ δύσκολο έργο στη Σλοβενία, το ξέρουμε πολύ καλά, αλλά δεν πρόκειται να τα παρατήσουμε εύκολα. Δεν είμαστε τέτοια ομάδα και δεν είμαστε και τέτοιοι άνθρωποι» ανέφερε ο κόουτς Γκέγκα στις δηλώσεις του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μάριμπορ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 12/16 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε N/G.