ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ

Να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση θέλει σήμερα η Μάριεχαμν, η οποία θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε την περασμένη χρονιά. Στον προηγούμενο γύρο φιλοξενήθηκε από την Λέγκιρους Ίντερ, της οποίας και επικράτησε με 1-3, παρότι χρειάστηκε να πάνε στην παράταση για να το πετύχει. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μάριεχαμν κατάφερε να ισοφαρίσει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Σιντ, και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όπου πέτυχε ακόμη δυο τέρματα, με τους Κανγκασκόλκα (πεν. 103′) και Ντα Κρουζ (119′). Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αγωνιζόμενοι από το 70′ με παίκτη λιγότερο. Προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα με 1-2 επί της Κέμι Κινγκς. Μια νίκη που ήρθε χάρη στα τέρματα των Ντιέγκο Άσσις (15′) και Οργκίλ (59′).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Κέμι Κινγκς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΛΑΧΤΙ

Προερχόμενη από δυο σερί ισοπαλίες, η Λάχτι θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη σήμερα, ”πετώντας” εκτός συνέχειας την κάτοχου του τροπαίου Μάριεχαμν, επιστρέφοντας παράλληλα στις νίκες. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Τόνι Κορκεακούνας φιλοξενήθηκε από την Ατλέτικο Μάλμι, κόντρα στην οποία έκανε επίδειξη δύναμης, συντρίβοντας την με έξι τέρματα, έχοντας έξι διαφορετικούς σκόρερ. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν και το σκορ ήταν στο 0-4, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ακόμη δο τέρματα στην επανάληψη. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χέλσινγκφορς ΙΦΚ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε δυο φορές στο παιχνίδι με τα τέρματα των Χόστικα (6′) και Τουομίνεν (44′), εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Χέλσινγκφορς ΙΦΚ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.