*1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «16» του θεσμού, η τρίτη συνεχίζει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

*Πρόκειται για την πρώτη φορά που συγκρούονται οι δύο ομάδες.

*Η Μάντσεστερ Σίτι είναι αήττητη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της εντός έδρας για τη φάση των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ, με εφτά νίκες και μία ισοπαλία.

*Η Λυών έχει χάσει μόνο ένα από τα έξι παιχνίδια της απέναντι σε αγγλικές ομάδες, ανεξαρτήτως έδρας, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Αγγλία, Νο 8)

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε με νίκες το καλό της ξεκίνημα στην Πρέμιερ Λιγκ, όπου έχει μόνο μία γκέλα, με ισοπαλία εκτός έδρας απέναντι στη Γουλβς, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας της Φούλαμ, με το σκορ να είναι εξαιρετικά κολακευτικό για την αντίπαλο της. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Σανέ, ο Νταβίντ Σίλβα έκανε το 2-0 στο 21’ και ο Στέρλινγκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τέρμα στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ έχασε και πάρα πολλές ακόμη ευκαιρίες. Είναι αήττητη ως τώρα στη σεζόν, με πέντε νίκες σε έξι αγώνες, συμπεριλαμβανομένου και του αγγλικού Σούπερ Καπ, αλλά αυτή η απώλεια βαθμών με τη Γουλβς είναι αρκετή για να την κρατάει στο -2 ήδη από τις Τσέλσι, Λίβερπουλ που οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο Καταλανός τεχνικός της, Πεπ Γκουαρντιόλα είπε πως μετά από μία διακοπή για εθνικές ομάδες είναι πάντα περίεργο το πώς θα γυρίσουν οι παίκτες. Γι’ αυτό και ήταν πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση τους και το γεγονός πως έκαναν πολλές ευκαιρίες, αυτό που τον προβληματίζει είναι πως χάνουν αρκετές εξ αυτών. Οσον αφορά στον Σανέ και την επιστροφή του στις καλές εμφανίσεις, για πρώτη φορά φέτος, είπε πως πρόκειται για ένα νεαρό παιδί 22 ετών, κάτι που πρέπει πάντα να λαμβάνουν υπόψιν τους όλοι. Και κατανόησε για ποιο λόγο δεν έχει παίξει πολλά λεπτά ως τώρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει χάσει την εμπιστοσύνη του σε αυτόν.

Πάντως σήμερα δεν θα έχει στον πάγκο της τον Γκουαρντιόλα, καθώς καλείται να εκτίσει ποινή για την αποβολή του πέρυσι στον επαναληπτικό με τη Λίβερπουλ. Αντ’ αυτού θα είναι ο βοηθός του, Μιγκέλ Αρτέτα, που έδωσε και το παρών στη χθεσινή καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, λέγοντας μάλιστα πως ο ίδιος θεωρεί πως οι παίκτες της ομάδας του είναι οι καλύτεροι στον κόσμο και δεν θα τους άλλαζε με κανέναν άλλον!

Τραυματίες παραμένουν οι Ντε Μπρούινε (ΜΕ), Ντανίλο (ΑΜ), Κλαούντιο Μπράβο (ΤΕ) που λείπουν εδώ και λίγο καιρό και θα μείνουν εκτός για ακόμη περισσότερο, ενώ χτύπησε πιο πρόσφατα και ο αριστερός μπακ Μεντί που έχασε τον τελευταίο αγώνα και θα λείψει και από αυτόν, με τον «συνήθη ύποπτο» Ντελφ να τον αντικαθιστά.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Φούλαμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 3/3 νίκες συνδυαζόμενες με over 2,5 εντός έδρας.

Το Μάντσεστερ Σίτι – Λυών παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΛΥΩΝ (Γαλλία, Νο28)

Η Λυών δεν μπόρεσε να κερδίσει εκτός έδρας την Καέν, σε έναν αγώνα που οι συνθήκες έμοιαζαν να διαμορφώνονται ιδανικά γι’ αυτήν, φέρνοντας τελικά 2-2. Ανοιξε το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Φεκίρ και παρότι στο 53’ ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Μποβέ, δύο λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής αντιπάλου. Αλλά όχι μόνο δεν το εκμεταλλεύτηκε, βρέθηκε και πίσω στο σκορ στο 73ο λεπτό από τέρμα του Ονιάνγκ και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 88’ για να ισοφαρίσει με τον Μεντί.

Το ξεκίνημα της στη σεζόν κάθε άλλο παρά καλό μπορεί να χαρακτηριστεί, αφού σε πέντε αγωνιστικές έχει μόνο δύο νίκες στην έδρα της και δεν έχει καταφέρει ακόμη να κερδίσει μακριά από αυτήν, γνωρίζοντας μάλιστα και δύο ήττες! Για την κορυφή δεν τίθεται θέμα, εκεί που είναι η εντυπωσιακή Παρί Σεν Ζερμέν, βρίσκεται ήδη στο -8, αλλά από τη δεύτερη θέση είναι απλά στο -3.

Γι’ αυτό το λόγο και ο τεχνικός της, Μπρούνο Γκενέσιο, χαρακτήρισε ως προτεραιότητα τους το ντέρμπι που ακολουθεί για το γαλλικό πρωτάθλημα απέναντι στην Μαρσέιγ. Αλλωστε όπως είπε από το πρωτάθλημα εξασφαλίζεις την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Όμως δεν θεωρεί τελειωμένη την ομάδα του για το σημερινό παιχνίδι, τονίζοντας πως στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν και το Τσάμπιονς Λιγκ είναι το μεγαλύτερο «θέατρο» στο οποίο μπορούν να δώσουν κάποια «παράσταση» οι παίκτες του.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, πέραν κάποιων ενοχλήσεων του αμυντικού Μαρσάλ που ενδεχομένως να λείψει και πάλι, κατά τα άλλα αναμένεται να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Λυών έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Καέν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 4/5 under και N/G φέτος.