*Επαναληπτικός αγώνας για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Όποια ομάδα προκριθεί αντιμετωπίζει στα ημιτελικά σε διπλούς αγώνες τον νικητή του ζευγαριού Ρόμα – Άγιαξ, με τον πρώτο αγώνα εντός έδρας.

*Οι πέντε τελευταίοι αγώνες της Γρανάδα είχαν τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

*Η Γιουνάιτεντ έχει προκριθεί και τις 19 φορές στην ιστορία της που κέρδισε στον πρώτο εκτός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα της.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Γρανάδα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε σχετικά άνετα, χωρίς να κινδυνεύσει σε πολλές περιπτώσεις, ανοίγοντας το σκορ με τον Ράσφορντ στο 31’, ενώ ο Φερνάντες κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 1-3 στο γήπεδο της Τότεναμ και οδεύει προς την κατάρριψη του ρεκόρ συνεχόμενων αγώνων χωρίς ήττα εκτός έδρας στην Αγγλία! Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, όλες μετά την επανέναρξη των υποχρεώσεων έπειτα από αυτές με τις εθνικές ομάδες. Αλλά και γενικώς στους 18 τελευταίους αγώνες της έχασε μόνο από την Λέστερ εκτός έδρας για το κύπελλο, ενώ τελευταία ήττα της στο «Ολντ Τράφορντ» ήταν από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, πριν από εννιά αγώνες εκεί!

Είναι πάντα στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ, στο -11 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι και με αγώνα λιγότερο, όμως οι ελπίδες κατάκτησης του τίτλου είναι περισσότερο μαθηματικές παρά ουσιαστικές. Αλλά το σημαντικό είναι πώς διατηρεί τη διαφορά από την 5η θέση που δεν οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ στο +9.

Ο Νορβηγός προπονητής της, Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ξεκαθάρισε πώς δεν υπάρχει περιθώριο υποτίμησης της αντιπάλου από την ομάδα του και στόχος τους δεν είναι απλά να υπερασπιστούν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά να κερδίσουν και αυτόν. Πάντως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο των δηλώσεών του ήταν η αλλαγή των διαφημιστικών που υπήρχαν στις κερκίδες και τα οποία ήταν κόκκινα, κάτι που μπέρδευε πολλές φορές τους παίκτες του! Γι’ αυτό και τα έκαναν μαύρα!

Θεωρούνται δεδομένες κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Σόλσκιερ, όχι δραστικές, αλλά αναγκαστικές. Εκτός του τραυματία Μαρσιάλ, τιμωρημένοι είναι ο αριστερός μπακ Σο και ο κεντρικός αμυντικός και αρχηγός της ομάδας, Μαγκουάιρ και ο μέσος ΜακΤόμινεϊ, ενώ ο Ράσφορντ έχει κάποιες ενοχλήσεις και μάλλον θα μείνει εκτός 11αδας, ενώ δεν υπολογίζεται και ο Μπαϊγί, παρόλο που επέστρεψε από την Ακτή Ελεφαντοστού, μετά την περιπέτεια που είχε με κορωνοϊό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Τότεναμ, με ανατροπή μάλιστα, αφού βρέθηκε να χάνει με τέρμα του Σον στο 40’, αλλά ισοφάρισε με τον Φρεντ στο 57’, ο Καβάνι της έδωσε προβάδισμα στο 79ο λεπτό και ο Γκρίνγουντ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Έχει 3/4 G/G μαζί με over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει 13/24 over 2,5 εντός έδρας στη σεζόν.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΡΑΝΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γρανάδα ζορίστηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής από την σημερινή της αντίπαλο στο πρώτο παιχνίδι, κερδίζοντας με ανατροπή, 1-2 εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ. Και ήταν και η πρώτη της νίκη εκτός έδρας, έπειτα από πέντε σερί ήττες και έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς να έχει κερδίσει μακριά από το γήπεδό της.

Βέβαια είναι στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, αλλά αρκετά πίσω, στο -8 στην ακρίβεια, από την 6η και τελευταία που οδηγεί σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο προπονητής της, Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ξεκαθάρισε πώς στόχος τους είναι να κάνουν την έκπληξη και πιστεύουν σε αυτήν, διαφορετικά δεν θα είχε νόημα να αγωνιστούν! Και όπως τόνισε ακριβώς λόγω της αυτοπεποίθησης και της νοοτροπίας τους βρίσκονται να παίζουν στο «Ολντ Τράφορντ» αυτή την εποχή, ενώ πριν λίγα χρόνια έπαιζαν στη δεύτερη κατηγορία της χώρας τους! Μάλιστα χαρακτηριστικά είπε πώς στο αεροδρόμιο οι αστυνομικοί τους έδιναν συγχαρητήρια για τις χαρές που τους έχουν προσφέρει!

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του τραυματία μέσου Κένεντι, αν και ταξίδεψε με την αποστολή, ενώ τιμωρημένοι είναι ο πλάγιος μπακ Ντουάρτε και ο μέσος Ετέκι και μακροχρόνια τραυματίες οι μέσοι Λοθάνο, Μίγια, ενώ ο αμυντικός Κίνι δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γρανάδα κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ, κα αυτό με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με πέναλτι του Ορεγιάνα στο 42ο λεπτό, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μολίνα στο 78ο λεπτό, με τον Κίνι στο 86’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.