*6η αγωνιστική των ομίλων.

*Στον πρώτο γύρο: Γιουνγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την πρόκριση. Η Γιουνγκ Μπόις έχει αποκλειστεί απ’ την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα είναι τρίτη και θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ αν κερδίσει και παράλληλα ηττηθεί η Αταλάντα (δείτε τη Βαθμολογία Champions League).

*Τα κριτήρια στην ισοβαθμία: 1) μεταξύ τους παιχνίδια, 2) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 3) καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) συνολική διαφορά τερμάτων στον όμιλο, 5) καλύτερη επίθεση στον όμιλο, 6) εκτός έδρας γκολ στον όμιλο.

*Οι ομάδες της Ελβετίας έχουν μόλις δύο νίκες στα τελευταία 27 εκτός έδρας ματς με αγγλικές ομάδες (2-8-17) στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει τρεις νίκες φέτος στον όμιλο, όλες ήρθαν με γκολ στο τελευταίο 15λεπτο των αγώνων!

*Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε σ’ όλα τα φετινά παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η εποχή Ράνγκνικ ξεκίνησε με νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας την περασμένη Κυριακή. Είχε τον πλήρη έλεγχο σ’ ολόκληρο το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο, θα μπορούσε άνετα να έχει προηγηθεί ακόμη και 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν είχε αποτελεσματικότητα. Ο ρυθμός της έπεσε λιγάκι στο δεύτερο 45λεπτο, απόρροια της υψηλής έντασης που είχε στο πρώτο μέρος, η λύση τελικά δόθηκε απ’ τον Φρεντ στο 77’, αφού νωρίτερα η Κρίσταλ Πάλας είχε χάσει τεράστια ευκαιρία για να «σοκάρει» τους «μπέμπηδες».

Μεγάλο «τρίποντο» για τη ManU, ήταν το δεύτερο διαδοχικό μετά το 3-2 επί της Άρσεναλ, με 24 πόντους είναι 6η, στο -1 απ’ την 5η Τότεναμ και στο -11 απ’ την κορυφή. Σήμερα είναι αδιάφορη βαθμολογικά, καθώς μετράει 10 πόντους και έχει εξασφαλίσει τόσο την πρόκριση, όσο και την πρωτιά. Κέρδισε τα 3/4 τελευταία ματς στον όμιλο, τελευταίο εκ των οποίων το εκτός έδρας 2-0 επί της Βιγιαρεάλ. «Θα κάνουμε αλλαγές. Θα πάρουν ανάσες κάποιοι παίκτες, καθώς το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι πολύ δύσκολο. Θέλουμε να κρατήσουμε το θετικό μομέντουμ, ενώ επίσης θέλουμε να… διορθώσουμε την κατάσταση μετά την ήττα απ’ τη Γιουνγκ Μπόις στον πρώτο γύρο του ομίλου», είπε ο Ράνγκνικ.

Θα γίνει ροτέισον σήμερα απ’ τον Γερμανό προπονητή, θα είναι σίγουρα στην ενδεκάδα οι Χέντερσον και Φαν ντε Μπέεκ, λογικά θα αγωνιστούν απ’ την αρχή επίσης οι Ελάνγκα, Μάτα και Γκρίνγουντ. Νέο πρόβλημα ο Μαρσιάλ, ο οποίος θα χάσει και το ματς με τη Νόριτς το Σάββατο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας για την Πρέμιερ Λιγκ. Το γκολ ο Φρεντ στο 77’. Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Γιουνάιτεντ έχασε πολλές ευκαιρίες, θα μπορούσε να έχει σκοράρει απ’ το πρώτο ημίχρονο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο pamestoixima.gr).

*Over 2.5 στα 7/11 τελευταία παιχνίδια της.

*Μετράει 4/5 Over 2.5 +G/G στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από αναπάντεχη εντός έδρας ήττα έρχεται στο ματς η Γιουνγκ Μπόις, που έχασε λόγω αφέλειας κόντρα στη Σερβέτ το Σάββατο. Έκανε πολύ καλή έναρξη στο παιχνίδι, σκόραρε νωρίς με τον Κανγκά και όλα έδειχναν ότι θα πάρει άνετη νίκη, ο αντίπαλος δεν έμοιαζε ικανός να της προκαλέσει προβλήματα. Ωστόσο, η ανόητη αποβολή του Μαρτίνς λίγο πριν την ανάπαυλα άλλαξε τα δεδομένα, η Σερβέτ ισοφάρισε με πέναλτι του Ιμέρι και βρήκε δεύτερο γκολ απ’ το πουθενά (στατική φάση), έκανε την ανατροπή αποκλειστικά χάρη στα λάθη της Γιουνγκ Μπόις, που έβγαλε τρομερή αφέλεια.

Δεύτερη ήττα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές για την ομάδα του Βάγκνερ, που διανύει πολύ κακή περίοδο, έχει ρεκόρ 1-1-3 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, έμεινε στους 25 πόντους και πλέον βρίσκεται στο -9 απ’ την πρωτοπόρο Ζυρίχη, στο -5 απ’ τη δεύτερη Βασιλεία. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα με το 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, συνέχισε με τρεις διαδοχικές ήττες και πήρε εντός έδρας 3-3 κόντρα στην Αταλάντα την περασμένη αγωνιστική. Σήμερα παίζει μόνο για τη νίκη, με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα μείνει τέταρτη. Αν κερδίσει, χρειάζεται ήττα της Αταλάντα απ’ τη Βιγιαρεάλ για να τερματίσει τρίτη και να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.

«Ξέρουμε ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θέλει ρεβάνς για την ήττα στην Ελβετία. Ακόμη κι αν κάνει αλλαγές, έχει το ρόστερ για να μη φανεί αυτό, διαθέτει παίκτες κορυφαίου επιπέδου. Είμαστε το αουτσάιντερ, δεχόμαστε το ρόλο μας, θα παλέψουμε», είπε ο κόουτς Βάγκνερ. Επιστρέφει ο αμυντικός Λούστενμπεργκερ, αμφίβολος ο πολύτιμος Κανγκά, εκτός οι Γκαρσία, Μαμπίμπι, Φάσναχτ και φον Μπάλμος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Σερβέτ. Το 1-0 ο Κανγκά στο 10’, ισοφάρισε ο Ιμέρι με πέναλτι στο 67’, το 1-2 έκανε ο Ιμέρι στο 79’. Με δέκα παίκτες απ’ το 45’ η Γιουνγκ Μπόις, αυτό ήταν το σημείο που άλλαξε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.