*13η αγωνιστική

*Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν πριν από 34 χρόνια το 1983, όταν και τότε αγωνιζόταν στην Πρέμιερ η Μπράιτον. Έκτοτε δεν έχουν συναντηθεί ποτέ, ούτε σε κάποια άλλη διοργάνωση

*Τα 6 από τα 8 τελευταία τους, ανεξαρτήτου έδρας ήταν και under.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Ηττήθηκε 1-0 στην Ελβετία από την Βασιλεία, αλλά και πάλι δύσκολα θα χάσει την πρωτιά, έχοντας υπέρ της τις ισοβαθμίες με τους Ελβετούς, αλλά και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την οποία κέρδισε εύκολα στη Μόσχα. Σπατάλησε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με Μαρσιάλ, Λουκάκου και Φελαϊνί, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Στο δεύτερο η αντίπαλος της ήταν καλύτερη και δικαιώθηκε στο φινάλε με το γκολ του Λανγκ, για το τελικό 1-0. Ωστόσο ήρεμος εμφανίστηκε ο Ζοσέ Μουρίνιο μετά το παιχνίδι: «Δεν ξέρω τι χρειαζόμαστε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ. Επίσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρουμε τη νίκη. Πιστεύω ότι μπορούμε να περάσουμε και δίχως να νικήσουμε στο τελευταίο μας παιχνίδι. Ούτε καν την ισοπαλία δεν χρειαζόμαστε».

Πιο πριν στο πρωτάθλημα, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι από την Τσέλσι, κερδίζοντας με σκορ 4-1 τη Νιούκαστλ στο «Ολντ Τράφορντ». Στο 14΄ ο Γέντλιν έβγαλε τη σέντρα και ο Γκέιλ με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Στο 37΄ ο Πογκμπά από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Μαρσιάλ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Γιανγκ έβγαλε βαθιά μπαλιά και ο Σμόλινγκ με κεφαλιά έκανε το 2-1. Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 54΄ ο Πογκμπά σε κενό τέρμα έκανε το 3-1. Στο 70΄ ο Λουκάκου με κοντινό σουτ έγραψε το τελικό 4-1. Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές παραμένει στην 2η θέση και στο -8 από την συμπολίτισσα Σίτι.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Ζοσέ Μουρίνιο δεν υπολογίζει εκ νέου στους κεντρικούς αμυντικούς Τζόουνς και Μπαϊγί, που αποτελούν και τα μοναδικά προβλήματα απουσιών για τον Πορτογάλο κόουτς.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από την Βασιλεία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Στόουκ, σε ένα ωραίο παιχνίδι με αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 28΄η Στόουκ άνοιξε το σκορ, όταν ο Σακιρί έβγαλε τη βαθιά μπαλιά, ο Ντανκ έκανε λάθος και ο Τσούπο Μότινγκ με σουτ από κοντά έκανε το 0-1. Η Μπράιτον ανέβασε στροφές και στο 44΄ ο Πρέπερ σέντραρε από δεξιά και ο Γκρος από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φλέτσερ σέντραρε από αριστερά, ο Τσούπο Μότινγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ζουμά με νέα κεφαλιά έκανε το 1-2. Η Μπράιτον πίεσε στην επανάληψη και στο 60΄ ο Ισκιέρδο με διπλή προσπάθεια από αριστερά έκανε το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές, μετρά 16 βαθμούς με 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 13-13 και βρίσκεται στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Άκρως αισιόδοξος ο κόουτς Κρις Χιούτον ενόψει του αγώνα στο «Ολντ Τράφορντ»: «Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε τη ζημιά. Ξέρουμε τι πρέπει να γίνει ώστε να συμβεί αυτό. Θα πρέπει να μπούμε στο ματς και να πιάσουμε την καλύτερή μας απόδοση, όμως χρειαζόμαστε και λίγη τύχη. Έτσι μόνο μπορείς να πάρεις τη νίκη στην έδρα ενός μεγάλου. Σε αυτά είναι παιχνίδια πρέπει να αποδείξεις πόσο σκληρά δουλεύεις ως ομάδας και για αυτά ανεβήκαμε στην Πρέμιερ». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Χιούτον αντιμετωπίζει μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Στόουκ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.