9η αγωνιστική

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα.Το τέρμα του Σεϊντιού στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Το χαβά της η Μάλμε στο φετινό πρωτάθλημα, ερχόμενη από την όγδοη νίκη της στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, αλλά παρά τις ευκαιρίες της δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει δίχτυα, κάτι που έκανε εν τέλει στο φινάλε. Μετά και από αυτή τη νέα της επιτυχία, διατηρείται σταθερά στην κορυφή της κατάταξης και με διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Γκάμπριελ Μπουσανέλο και θα εκτίει τιμωρία.

Μάλμε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-4 επί της Μιάλμπι, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με τους Σαντίκ (45’+1, 45’+4), Ρίγκορντ (48′) και Σάμουελ Γκούσταφσον (66′), δεχόμενη απλά τη μείωση με το αυτογκόλ του Χάμαρ στο 85ο λεπτό.

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν κατέκτηση η Χάκεν. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο αντιμετώπισε τη Μιάλμπι στον τελικό του κυπέλλου, την οποία και συνέτριψε με 1-4. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνει σαφές προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, πριν δεχθεί απλά τη μείωση με αυτογκόλ. Αυτό ήταν και το τρίτο κύπελλο της ιστορίας της. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εντυπωσιακό 6-1 επί της Ντέγκερφορς, την περασμένη αγωνιστική, γεγονός που τη φέρνει στην τρίτη θέση και στο -6 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πρόβλημα προέκυψε με τον Ιμπραχίμ Σαντίκ, με τα ρεπορτάζ να αναφέρουν ότι θα μείνει εκτός μέχρι την καλοκαιρινή διακοπή.