*Over 3.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Τζουργκάρντεν – Μάλμε 4-0

*Στο κύπελλο: Τζουργκάρντεν – Μάλμε 0-1

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Κισέ Τελίν στο 46ο λεπτό, εν τέλει στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (70′, 83′).

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια η Μάλμε, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, σε όλες τις διοργανώσεις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άγκε Χαρέιντε φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Λίγο αργότερα μάλιστα είχε και δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της. Στην πορεία είδε την αντίπαλό της να παίρνει μέτρα και να δημιουργεί φάσεις, με αποτέλεσμα να μην αντέξει στην πίεση και να δεχθεί την ανατροπή.

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Βρίσκεται έτσι στο -6 από την πρώτη τριάδα, που οδηγεί στην Ευρώπη, και από την αποψινή της αντίπαλο. Χωρίς νίκη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-2-1), στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Την απόφαση του να αποσυρθεί από την ενεργό δράση στο φινάλε της σεζόν, έκανε γνωστή ο Όλα Τοϊβόνεν. Εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν θα παραμείνει ο Γιόσεφ Σίσαϊ, που χτύπησε σοβαρά στην προπόνηση, κάτι που ισχύει και για τους Νίκλας Μοϊσάντερ και Άντι Νάλιτς.

Μάλμε Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (10′, 60′), για να μειώσει απλά στο τελικό αποτέλεσμα με τον Χόλμπεργκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δυο λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Τζουργκάρντεν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ υποδέχθηκε την ΑΪΚ, στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2.

Έβγαλε κούραση λόγω και των αγώνων που δίνει στο Κόνφερενς Λιγκ και δεν κατάφερε να δείξει ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο ματς. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, είχε χρόνο μπροστά της για να αντιδράσει, όμως αντί να φέρει το ματς στα ίσα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Το μόνο που κατάφερε εν τέλει ήταν να μειώσει στο φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική εντός συνόρων ήττα της, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ντέγκερφορς (3-0 εκτός) και Χάκεν (0-1 εντός). Διατηρείται για την ώρα εντός τριάδος και στο +1 από τις Κάλμαρ και ΑΪΚ, οπότε και καλείται να επιστρέψει στις επιτυχίες για να μη βγει εκτός των ευρωπαϊκών θέσεων. Ηττήθηκε μια φορά στις οκτώ πιο πρόσφατες εξόδους της στη διοργάνωση (4-3-1).

Εκτός μάχης για το αποψινό παιχνίδι βρίσκονται οι τραυματίες Αλεξάντρ Βασιούτιν, Χιάλμαρ Έκνταλ και Έλιοτ Κεκ.