*1η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν ξίφη για τρίτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Την σεζόν 2014/15 η Γιουβέντους πανηγύρισε δύο νίκες επί της Μάλμε στο Τσάμπιονς Λιγκ (2-0 εντός, 2-0 εκτός).

*Η Γιουβέντους δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα από σουηδική ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση (3-1-0). Στις τρεις τελευταίες πανηγύρισε ισάριθμες νίκες.

*Η Μάλμε γνώρισε την ήττα στο 83% των αναμετρήσεων που έδωσε στο Τσάμπιονς Λιγκ (2-0-10).

*Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επιστρέφει στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά τον Απρίλιο 2019, όταν η Γιουβέντους αποκλείστηκε από τον Άγιαξ στα προημιτελικά. Έχει πανηγυρίσει τη νίκη στο 54% των αναμετρήσεων που κάθισε στον πάγκο των “μπιανκονέρι” στην εν λόγω διοργάνωση.

*Η Γιουβέντους γνώρισε μόλις μία ήττα σε έντεκα εκτός έδρας αναμετρήσεις στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (οχτώ νίκες, δύο ισοπαλίες), αυτή από την Γιουνγκ Μπόις την σεζόν 2018/19. Πανηγύρισε το “τρίποντο” στις πέντε τελευταίες, πετυχαίνοντας τουλάχιστον δύο γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΛΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα υποχώρησε η Μάλμε, πανηγυρίζοντας μόλις μία νίκη σε πέντε αναμετρήσεις κόντρα στη Ντέγκερφορς (3-0 εντός). Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Πριν από τρεις μέρες πέταξε δύο βαθμούς στο “Eleda” με αντίπαλο την Νόρκεπινγκ. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι, ωστόσο έχασαν την συγκέντρωσή τους στις καθυστερήσεις δεχόμενοι την ισοφάριση (1-1).

Συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς η Μάλμε βρίσκεται στο -2 από την ΑΙΚ (έχει παιχνίδι λιγότερο) και στο -3 από την Τζουγκάρντεν, την οποία υποδέχεται το Σάββατο (18/9). Το ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση θα πραγματοποιήσει ο προπονητής της Μάλμε, Γιον Νταλ Τόμασον, την ώρα που ο Τσόλακ (ΕΠ) πέτυχε πέντε από τα 13 συνολικά γκολ του συλλόγου στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ τη φετινή σεζόν.

“Όταν συναντάς μία ομάδα με ποδοσφαιριστές αυτού του επιπέδου πρέπει να την σεβαστείς και να μειώσεις στο ελάχιστο τα λάθη, σε αντίθετη περίπτωση θα σε τιμωρήσει. Πρέπει να φανούμε γενναίοι, έχουμε αυτοπεποίθηση”, είπε ο προπονητής της Μάλμε.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Νόρκεπινγκ. Ο Νάλιτς άνοιξε το σκορ στο 49′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αντεγκμπένο. Η Μάλμε αστόχησε σε πέναλτι του Νίμαν στο 12′.

ΜΑΛΜΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Απογοητευτική εικόνα παρουσιάζει η Γιουβέντους στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, μετά από τρεις αναμετρήσεις συγκέντρωσε μόλις ένα βαθμό στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Ουντινέζε (2-2 εκτός). Στη συνέχεια δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Έμπολι (1-0 εντός) και Νάπολι (2-1 εκτός). Το Σάββατο ταξίδεψε στον ιταλικό Νότο με πολλές και σημαντικές απουσίες: Προηγήθηκε νωρίς με τον Μοράτα, δεν κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Σε τραγική κατάσταση βρίσκεται ο τερματοφύλακας Τσέζνι που κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ωστόσο ο προπονητης Αλέγκρι δηλώνει ανοιχτά πως τον στηρίζει και δεν πρόκειται να τον αντικαταστήσει. Ο επιθετικός της “Μεγάλης Κυρίας”, Άλβαρο Μοράτα, αποτελεί έναν από τους τρεις Ισπανούς που πέτυχαν περισσότερα από 20 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ (21 σε 60 συμμετοχές), μαζί με τους Ραούλ (71) και Μοριέντες (33).

Την περασμένη σεζόν σκόραρε έξι φορές σε οχτώ συμμετοχές για λογαριασμό της Γιουβέντους. “Γνωρίζουμε πως μας περιμένει μία δύσκολη αναμέτρηση, η Μάλμε είναι μία ομάδα με καλή φυσική κατάσταση”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Αλέγκρι. Το Σάββατο (18/9) οι “μπιανκονέρι” υποδέχονται τη Μίλαν για την 4η αγωνιστιλή.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Νάπολι. Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 10′, την ανατροπή των δεδομένων πραγματοποίησαν Πολιτάνο (57′) και Κουλιμπαλί (85′).