5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Γιοχάνεσμπουργκ της Νοτίου Αφρικής.

*Αδιάφορο το Μαλάουι καθώς έχει ήδη αποκλειστεί. Μονο νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση θέλει το Καμερούν.

*Στον πρώτο γύρο: Καμερούν – Μαλάουι 2-0

ΜΑΛΑΟΥΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από δυο σερί ήττες προέρχεται στα προκριματικά το Μαλάουι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μεκέ Μουάσε φιλοξενήθηκε από την Ακτή Ελεφαντοστού, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Σε γενικές γραμμές είχε πολύ καλή παρουσία και παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά, εν τέλει δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση για να πάρει το κάτι παραπάνω.

Πλέον, έχει ηττηθεί στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει, ενώ πανηγύρισε και μια νίκη, αυτή κόντρα στη Μοζαμβίκη, με 1-0. Με μόλις τρεις βαθμούς, είναι στο -7 από την κορυφή και έχει αποκλειστεί και τυπικά από τη συνέχεια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ακτή Ελεφαντοστού, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω μόλις στο δεύτερο λεπτό και παρότι έφερε το ματς στα ίσα με τον Μουγιάμπα (20′), εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με πέναλτι στο 66ο λεπτό.

Μαλάουι Στατιστικά

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια του. (δες το στην Stoiximan)

*No Goal τα 7/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια του, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αντιθέτως, το Καμερούν προέρχεται από δυο σερί νίκες επί της Μοζαμβίκης, τον περασμένο Οκτώβριο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κονσεϊσάο φιλοξενήθηκε από τους “μάμπας”, των οποίων και επικράτησε με 0-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, αποδείχθηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και κατάφερε να φύγει με το διπλό.

Κάπως έτσι, έφτασε τους εννέα βαθμούς, με τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια, και βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο -1 από την πρωτοπόρο Ακτή Ελεφαντοστού. Είναι στο κόλπο της πρόκρισης, θέλει το τρίποντο απόψε και να πάει σε έναν τελικό με τους “ελέφαντες”, την ερχόμενη Τρίτη (16/11).

Εθνική Καμερούν Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ομοσόλα (Κινσάσα), Επασί (ΟΦΗ), Εφαλά (Ακουά), Νλεντ (Κότονσπορ), Α. Ονάνα (Άγιαξ) – Αμυντικοί: Φάι (Σταντάρ Λιέγης), Εμπαΐζο (Φιλαδέλφεια), Ενγκαντό (Γάνδη), Καστελέτο (Ναντ), Ογιονγκό (Μονπελιέ), Μπιλόνγκ (Κλερμόν), Κοτό (Απεγιέ), Ονγκενέ (Σάλτσμπουργκ), Τσαμπά (Σοντερίσκε), Τολό (Σιάτλ) – Μέσοι: Ζ. Ονάνα (Μπορντό), Κούντε (Ολυμπιακός), Ανγκισά (Νάπολι), Ουμ (Μαλίν), Χονγκλά (Βερόνα), Λέα Σιλίκι (Μίντλεσμπρο), Νεβού (Σεντ Ετιέν) – Επιθετικοί: Ταβαμπά Κανά (Αλ Ταβούν), Γκαναγκό (Λανς), Μπασογκόγκ (Σανγκάη Σενσούα), Τσούπο-Μοτίνγκ (Μπάγερν Μονάχου), Μπαχοκέν (Ανζέ), Τοκό-Εκαμπί (Λυών), Ενγκαμελό (Γιουνγκ Μπόις), Αραϊνά (Φαρ Ραμπάτ), Αμπουμπακάρ (Αλ Νασρ), Ντεπ (Μποαβίστα)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μοζαμβίκης, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το τέρμα του Ενγκαντό στο 68ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.