3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Αφρικής. Δέκα όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο θα πάρουν οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Γιοχάνεσμπουργκ της Νοτίου Αφρικής.

*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν και στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010, με την Ακτή Ελεφαντοστού να επικρατεί με 5-0 στην έδρα της, ενώ το δεύτερο ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

ΜΑΛΑΟΥΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από την πρώτη του νίκη σε αυτά τα προκριματικά προέρχεται το Μαλάουι. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Μέκε Μουάσε υποδέχθηκε τη Μοζαμβίκη, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Μπήκε δυναμικά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα, ενώ στην πορεία έκανε σωστή διαχείριση του ματς και έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αυτοί ήταν και οι πρώτοι του βαθμοί στα προκριματικά, έχοντας προηγηθεί η ήττα της πρεμιέρας από το Καμερούν (2-0 εκτός). Γνωρίζει ότι δεν έχει καθόλου εύκολο έργο τόσο σήμερα, όσο και για πρόκριση, όμως παίζοντας χωρίς άγχος θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μοζαμβίκης, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το τέρμα του Εμπουλού στο 10ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.

Μαλάουι Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια του. (δες το στην Stoiximan)

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια του, ως γηπεδούχος.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη παραμένει μετά τα δυο πρώτα παιχνίδια της στα προκριματικά η Ακτή Ελεφαντοστού. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Πατρίς Μπομελέ υποδέχθηκε το Καμερούν, στο μεταξύ τους ντέρμπι για την πρωτιά του ομίλου, κόντρα στο οποίο επικράτησε με 2-1. Ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές για τις δυο πλευρές, ωστόσο οι “ελέφαντες” αποδείχθηκαν καλύτεροι στις λεπτομέρειες.

Κάπως έτσι, έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, έχοντας προηγηθεί η “λευκή” ισοπαλία με τη Μοζαμβίκη, εκτός, στην πρεμιέρα των ομίλων. Μετά από συζήτηση με τον προπονητή του, ο μέσος της Λανς, Σεκό Φοφανά, έκανε γνωστό ότι θα απουσιάσει από τα δυο ματς με το Μαλάουι, θέλοντας να βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Εθνική Ακτής Ελεφαντοστού Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γκμποχουό (Βολκίτε Κετέμα), Αλί Σανκαρέ (JDR Σταρς), Καρίμ Σισέ (Μιμόσας) – Αμυντικοί: Οριέ (Βιγιαρεάλ), Κανόν (Αλ Γκαράφα), Μπαγί (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μπολί (Γουλβς), Κοσουνού (Λεβερκούζεν), Ντιομαντέ (Λυών), Σινγκό (Τορίνο), Αγκμπαντού (Έουπεν) – Μέσοι: Γκαντέλ (Σίβασπορ), Ντιέ (Σιόν), Κεσί (Μίλαν), Σερί (Φούλαμ), Ακπά Ακπρό (Λάτσιο), Σανκαρέ (Αϊντχόφεν), Μαϊγκά (Μετς), Μπογκά (Σασουόλο), Καμαρά (Νις), Τραορέ (Σασουόλο), Ακά (Ατλάι) – Επιθετικοί: Ζερβίνιο (Τραμπζονσπόρ), Πεπέ (Άρσεναλ), Κορνέ (Μπέρνλι), Ζάχα (Κρίσταλ Πάλας), Λάγκο Τζούνιορ (Μαγιόρκα), Αλέ (Άγιαξ), Κουαμέ (Άντερλεχτ), Κουασί (Γουχάν)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Καμερούν, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Αλέ (πεν. 20′, 29′), για να δεχθεί απλά τη μείωση με πέναλτι στο 61ο λεπτό.