*17η αγωνιστική

*Το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Πονφεραντίνα θα πραγματοποιήσει ο Νταβίδ Γκαγέχο. Αποτελεί τον αντικαταστάτη του Χοσέ Γκόμες.

*NG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΑΛΑΓΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Σαραγόσα. Ο Αμπάιντα άνοιξε το σκορ στο 79′, απάντησε ο Σιμεόνε στο 88′ για τους γηπεδούχους. Με δέκα ποδοσφαιριστές αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το 13′ (Χάβι Χιμένεθ).

Με τον βαθμό επέστρεψε η Μάλαγα από την έδρα της Σαραγόσα (1-1) την προηγούμενη βδομάδα, παραμένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μόλις από το 13′ όταν ο Χάβι Χιμένεθ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα ιδιαίτερα σκληρό μαρκάρισμα.

Παρά την εν λόγω εξέλιξη απείλησε σε πέντε περιπτώσεις (29′, 39′ δοκάρι, 64′, 75′ δοκάρι, 76′), βρέθηκε κόντρα στη ροή πίσω στο σκορ και, τελικά, ισοφάρισε λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Η Μάλαγα πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις 19 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις στη δεύτερη κατηγορία (οχτώ ισοπαλίες, δέκα ήττες): Αυτή επί της Λούγκο στις 16 Οκτωβρίου (3-2). Εξαιρετικά αμφίβολη η συμμετοχή του Εντιαγέ, νοκ άουτ λόγω μυϊκού τραυματισμού τέθηκε ο Γκαλάρ.

ΜΑΛΑΓΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΠΟΝΦΕΡΑΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Οβιέδο. Ο Μπόρχα Μπαστόν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 57′, απάντησε ο Λασέρντα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε πέναλτι αστόχησε ο Μπόρχα Μπαστόν πέντε λεπτά αργότερα.

Έξι βαθμούς πάνω από τη σημερινή αντίπαλό της βρίσκεται η Πονφεραντίνα. Πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε δέκα αγωνιστικές επί της Ουέσκα (1-0 εντός) την 1η του μηνός, στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Οβιέδο (1-1 εντός). Είδε τον χάρο με τα μάτια της στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι!

Σε γενικές γραμμές ήταν μία αναμέτρηση με λιγοστές συγκινήσεις. Παρελθόν αποτέλεσε ο Χοσέ Γκόμες από την τεχνική ηγεσία της Πονφεραντίνα, τη θέση του πήρε ο Νταβίδ Γκαγέχο με θητεία σε Εσπανιόλ και Χιχόν. “Είμαστε στην κατάλληλη κατάσταση για να πραγματοποιήσουμε μία καλή εμφάνιση”, είπε μεταξύ άλλων ο 50χρονος Ισπανός. Εξέτισαν οι Αμό και Μοράν, ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Βαγιέχο.