*Βόρειος όμιλος.

*Πρώτη φορά που τίθενται αντιμέτωπες σε επίπεδο Β’ Εθνικής.

*Έχουν να δώσουν παιχνίδι μεταξύ τους τουλάχιστον τριάντα χρόνια!

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα κάκιστο ματς από άποψη θεάματος, έμεινε στο 0-0 με τον Αλμωπό Αριδέας εκτός έδρας, αποτέλεσμα που σίγουρα δεν τον χάλασε. Δεν ήταν πάντως καλή η εικόνα του, ειδικά στο πρώτο μέρος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει υποψία ευκαιρίας και περιορίστηκε σε έναν άκρως παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Κάπως πιο βελτιωμένος στην επανάληψη, έχασε δύο καλές στιγμές αλλά μέχρι εκεί.

Κρατάει το αποτέλεσμα και πανηγύρισε τον πρώτο του εκτός έδρας βαθμό. Έχει ξεκινήσει εξαιρετικά την σεζόν και δεν δείχνει σε καμία περίπτωση πως πρόκειται για νεοφώτιστη ομάδα. Αν τα αποτελέσματά του δεν ήταν απότοκα του ενθουσιασμού της ανόδου και έχουν διάρκεια, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με την παραμονή του στην κατηγορία. Αυτός άλλωστε είναι και ο νο1 στόχος για φέτος. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Γιαννούσης, αναρρώνει από σοβαρό τραυματισμό ο Μπουλάτοβιτς.

Μακεδονικός Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με N/G και Under 2,5

Π.Ο.Τ ΗΡΑΚΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Δεν επιβεβαίωσε στο ελάχιστον τον τίτλου του φαβορί απέναντι στον Παναθηναϊκό Β και ηττήθηκε με 2-3 εντός έδρας, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι για τους ουδέτερους θεατές. Προηγήθηκε νωρίς, εκμεταλλευόμενος ένα ολέθριο λάθος της αντίπαλης άμυνας αλλά στην συνέχεια η προσέγγισή του ήταν εξαιρετικά παθητική, με αποτέλεσμα να δεχτεί την ανατροπή με δύο γκολ του Μπιλάλ πριν το ημίχρονο. Ισοφάρισε εκ νέου με αμφισβητούμενο πέναλτι, αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε το τρίτο γκολ.

Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον «Γηραιό» που δείχνει σημάδια μεγάλης αστάθειας σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν. Κέρδισε το φαινομενικά πιο δύσκολο παιχνίδι, αυτό απέναντι στον Πανσεραϊκό και έχασε τέσσερις βαθμούς στο «Καυταντζόγλειο» από υποδεέστερους αντιπάλους. Τραυματίας ο Άγγελος Παπαστεριανός, θα απουσιάσει από την σημερινή αναμέτρηση.

Π.Ο.Τ Ηρακλής Στατιστικά

*Τρία παιχνίδια έχει δώσει ως τώρα για το πρωτάθλημα, όλα έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο