ΜΑΚΑΡΘΟΥΡ FC - ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ Προγνωστικά

*14η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Γουέστερν Γιουνάιτεντ – Μακάρθουρ 1-1

*Η Μακάρθουρ είναι αήττητη εντός από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, με μία νίκη και μία ισοπαλία

ΜΑΚΑΡΘΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Η Μακάρθουρ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, δεχόμενη το γκολ μόλις στο έκτο λεπτό από τον Κλαφ, αν και πάλεψε αρκετά για να ισοφαρίσει. Μάλιστα έπαιξε για περίπου 35 λεπτά με παίκτη περισσότερο, ανάμεσα στο 19ο λεπτό που αποβλήθηκε αντίπαλος και στο 56’ που αποβλήθηκε δικός της παίκτης! Σε αυτό το διάστημα είχε και δοκάρι, αλλά και αργότερα πίεσε πολύ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό.

Η Μακάρθουρ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, με την αμέσως προηγούμενη να είναι στο γήπεδό της, η οποία ήταν η πρώτη εκεί έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες που είχε πετύχει σε αυτό.

Είναι ακόμη εντός πρώτης εξάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, αν και έπεσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με δύο ομάδες που είναι ακριβώς από κάτω της, υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων.

Πάντως μέσα στην εβδομάδα η διοίκηση αποφάσισε από κοινού με τον Ντουάιτ Γιορκ να λύσουν την συνεργασία τους, χωρίς να γίνει γνωστός ο λόγος, απλά το διαζύγιο ήταν εξαιρετικά «βελούδινο» με δηλώσεις εκατέρωθεν. Αμεσα ανακοινώθηκε ο νέος της τεχνικός, που απόψε θα κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της, και θα είναι ο Μίλε Στεργιόφσκι, που ήταν στο τεχνικό τιμ του προηγούμενου τεχνικού της ομάδας, του Μίλισιτς, ενώ ήταν και προπονητής της ομάδας νέων του συλλόγου στο παρελθόν.

Εξακολουθούν να απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι Ντε Σίλβα (ΜΕ), Ρόουζ (ΕΠ), Σούζναρ (AM), με τον τελευταίο να έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αν και είναι ακόμη νωρίς για να παίξει. Και τιμωρημένος είναι ο μέσος Χόλμαν.

Μακάρθουρ Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 2/3 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 5/7 Ν/G εντός έδρας, 4/6 στο πρωτάθλημα

*Εχει 4/7 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΊΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας το Σίδνεϊ, χάρη σε ένα τέρμα του Ντιαμάντι στο 86’, με σουτ λίγο κάτω από την σέντρα, που «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν φάσεις που κινδύνευσε να βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο είχε κάποιες ευκαιρίες να προηγηθεί, πριν το πετύχει τελικά προς τα τελευταία λεπτά.

Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Σίδνεϊ, χάρη σε μία προσωπική – «μαγική» ενέργεια ενός από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος, παίκτες της. Επέστρεψε λοιπόν στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, έχοντας δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Αλλά μακριά από την έδρα της στο πρωτάθλημα έχει κερδίσει μόνο στη Ν. Ζηλανδία, με τέσσερις ήττες σε πέντε αγώνες.

Μετά από την τελευταία νίκη, παρόλο που παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η, έχοντας πάντα τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, πλησίασε σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Εκτός του τραυματία μέσου Λουστίτσα, χτύπησε και θα λείψει ο Γκαρούτσιο (ΑΜ), ενώ τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Τρατ.